Bal Gibi Dünya İkincisiyiz

0

Türkiye bal üretiminde dünyada 2. sıraya yükseldi. Ülkemiz 250 bal ormanında; farklı zamanlarda açan çiçeklerle doğal, ilaçsız ve katkısız üretilen bal ile dünya markası olmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de yaşanan dört mevsim, 3 denize kıyımızın olması ve engebeli bir coğrafyaya sahip olmamız tarım sektörünü çeşitlendiriyor. Karadeniz’de yetişen dünyaya ihraç ettiğimiz, çay ve fındık, egede yetişen dünyaca ünlü üzüm ve incir, Akdeniz’de yetişen ve yine ihraç edilen ürünlerden nar, mandalina, portakal gibi ürünlerimiz bulunmaktadır.

Altıncılıktan İkinciliğe Hızlı Tırmanış

Ülkemizde Diyarbakır’da, Ordu’da, Artvin’de, Muğla’da da bal üreticiliği yapılmaktadır. Bal üretiminde de dünyada ünlü olan Türkiye günümüzde ününü artırmakta. Bal üretimi ile ilgili açıklama yapan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, bal ormanları projelerinin 2010 yılında başladığını belirterek, 2016’dan beri 250 bal ormanı kurulduğunu ve üretimin günden güne arttığını söyledi.

Günümüzde 250 bal ormanı olduğunu ve bu sayının artırılması planlandığını belirten Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez; arıcılıkta dünyada 6. iken bal ormanları kurulduktan sonra dünyada ikinciliğe yükseldiğimizi söyledi. Arıcılığı geliştirmek ve arıcılara hizmet sunabilmek için çalıştıklarını dile getiren İsmail Üzmez; arıcılık yapılan bölgelere farklı çiçekli bitkiler ekildiğini belirtti. Üzmez, doğal bal üretilebilmesi için kimyasal madde ve ilaç kullanılmasının yasaklandığını ve arıcıların uyarıldığı belirtilerek; “İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek her türlü kimyasal ilaçtan arındırılmış bal üretmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin balının bir dünya markası olmasına çok az kaldığı belirtilirken, şuanda dünyada 2. sırada olduğumuzu sözlerine ekledi İsmail Üzmez. Birçok tarım ürününde olduğu gibi kısa zaman sonra Türkiye’nin balda da ilk sıraya yerleşeceği belirtilmektedir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın