Ana SayfaEkonomiYeni ÖTV Düzenlemesi 1,6 Motorlu Araçların Geleceğini Etkileyecek!

Yeni ÖTV Düzenlemesi 1,6 Motorlu Araçların Geleceğini Etkileyecek!
Y

-

Bakanlar Kurulu’na 1,6 motor ve daha düşük motor silindir hacmine sahip olan ancak lüks sınıfına giren araçların Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) iki katına kadar çıkarılması yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu’na verilen yetki bununla da kalmıyor. Yeni çıkan kanunla; Bakanlar Kurulu’na araçların ÖTV’sini bir katına kadar artırma yetkisi de verildi.

Lüks Sınıfına Giren Araçların Fiyatı Yüzde 50’yi Aşan Oranlarda Artacak!

Ülkemizde satılan otomobillerin fiyatını belirleyen asli unsur ne yazık ki araçların fabrika çıkış fiyatları değil. Bunun üzerine aracın cinsine, motor hacmine, yolcu taşıma kapasitesine ve daha bir çok özelliğine göre değişen oranlarda vergi ilaveleri yapılmaktadır. Aracın ülkemize giriş fiyatının üzerine öncelikle yüzde 40 yüzde 50 civarında değişen oranlarda ÖTV zammı yansıtılmaktadır. Ortaya çıkan fiyat üzerine ise bir de Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanmaktadır. KDV oranı da taşıtlar için yüzde 18 seviyesindedir. Nihayeten araç uygulanan vergiler sonucunda iki katına varan oranlarda zamlanmış olarak alıcısının karşısına çıkmaktadır.

Ülkemize 1,6 motor hacmine sahip lüks sınıfa giren otomobiller ortalama 100 ile 150 bin Türk Lirası fiyat ile giriş yapmaktadır. Bunun üzerine belirttiğimiz gibi ÖTV ve KDV eklenmektedir. Önceden eklenen yüzde 50 oranındaki ÖTV, Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 100 oranına yükseltildiğinde aracın fiyatı otomatik olarak yüzde 50 zamlanmış olacak. Bir de yüzde 18 oranındaki KDV miktarı bu zamlı fiyat üzerinden alınacağı için; önceki fiyata oranla zam oranı yüzde 55 seviyesini bulacak.

Hal böyle iken daha önce 1,6 ve altında motor hacmine sahip lüks otomobillerin ülkemizde satışının nasıl bir trende gireceği merak konusu. Otomotiv uzmanlarına göre düzenleme gerçekleşirse bu sınıftaki araçların satışı bıçak gibi kesilecek, müşteri farklı alternatiflere yönelecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol