Ana Sayfa Gündem Bankalar Cezadan Kurtuldu

Bankalar Cezadan Kurtuldu

-

Ülkemizde yapılan FETÖ operasyonları kapsamında binlerce kurum ve kuruluş ya kapatıldı, ya kayyuma devredildi, ya da bu işletmelere TMSF tarafından tamamen el konuldu. Bu noktada işin bir de söz konusu şirketlere finansman sağlayan bankaları ilgilendiren tarafı ortaya çıktı.

Devlet tarafından el konulan şirketlere borç veren bankalar “terör örgütüne dolaylı olarak finansman sağlamak” ile suçlanmaktan tedirginlik duymaktaydılar. Bankaların bu tedirginliklerini gideren hamle yeni KHK( Kanun hükmünde kararname) ile geldi.

675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname İle Bankaların Yüzü Güldü

29.10.2016 itibari ile “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkındaki 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararnamenin yürürlüğe girmesi ile birlikte bankalar da rahat bir nefes almış oldular. Kararnamede geçen ifade; “Ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler gereğince kapatılan kurum ve kuruluşlara veya faaliyetleri sonlandırılarak ticari sicil kayıtları resen terkin edilen şirketlere, veya işlem tarihi itibarıyla FETÖ/PDY terör örgütüne aidiyeti veya irtibatı olduğunun değerlendirildiğine dair Maliye Bakanlığı tarafından hakkında bildirimde bulunulmayan gerçek ve tüzel kişilere ilgili mevzuatı uyarınca sağlanan fon, kredi ve benzeri finansal hizmetlerden dolayı banka ve finans kuruluşları ile çalışanlarına cezai sorumluluk yüklenemeyecektir.” şeklindedir.

Kanun Hükmünde Kararname’de geçen bu açık ibare ile; bankaların FETÖ unsuru olduğunu bilmeden finansman sağladıkları kurum ve kuruluşların bu örgütle bağı çıkması durumunda suçlanmalarının önü kesilmiş oldu. Böyle bir suçlama yapılabilmesi için banka tarafından finansmanın sağlandığı dönemde söz konusu şirket hakkında Maliye Bakanlığı tarafından bu uyarının kamuoyuna yapılmış olma şartı aranmaktadır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,399TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler