Memurun ve Emeklinin 2017 Yılında Alacağı Zam Belli Oldu!

0

Hükümet tarafından her yıl altışar aylık dönemleri kapsayacak şekilde açıklanan ve Ocak ile Temmuz’da uygulamaya konulan zam oranları açıklandı. Milyonlarca emekliyi ve memuru yakından ilgilendiren zam oranları bir yıl boyunca alınacak maaş miktarını doğrudan etkilemektedir.

Memur ve emekliyi enflasyonun altında bir zam oranı ile karşı karşıya bırakmak istemeyen hükümet, verdiği zamların enflasyon oranının altında kalması durumunda oluşacak enflasyon farkı kadar ek zam yapmaktadır.

Memura ve Emekliye Yüzde 3 ile Yüzde 4 Arasında Değişen Zam Oranları!

Resmi Gazete’de yayımlanan 2017 yılı ekonomi programına göre memurlar için iki farklı zam oranı belirlendi. 2017 Ocak ayından geçerli olmak üzere memurlara aylık yüzde 3 oranında zam yapılması kararlaştırıldı. Bu zam 6 ay boyunca geçerli olacak. Temmuz ayında ise memurlara yüzde 4 oranında zam yapılması karara bağlandı. Resmi Gazete’de çalışan memurlar için yayımlanan zam oranları aynı şekilde emekli memurlar için de geçerli olacak. Emekli memur da yine önümüzdeki Ocak ayında yüzde 3, sonraki Temmuz ayında ise yüzde 4 oranında zam alacak. Bu zamların oluşacak enflasyonun altında kalması durumunda ise aradaki fark maaşlara zam olarak yansıtılacak. Bu sayede hükümetin “çalışanı enflasyona ezdirmeme” politikası da devam ettirilmiş olacak.

Hükümetin 2017 yılı programına göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek zam oranları da belli oldu. Buna göre söz konusu emekliler Ocak ayında yüzde 3.73, Temmuz ayında ise yüzde 3.59 oranında zam alacak. Yapılacak zamların enflasyon miktarının altında kalması durumunda ise aradaki fark memur ve memur emeklilerinde olduğu gibi yine emekliye zam olarak verilecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın