Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası Müdahale Etti, Doların Ateşi Bir Nebze Olsun Dindi!

Merkez Bankası Müdahale Etti, Doların Ateşi Bir Nebze Olsun Dindi!
M

-

Bütün dünyada değer kazanma trendinde olan dolar bu durumu ülkemizde de sürdürmektedir. Özellikle son iki haftalık süreçte rekor üzerine rekor tazeleyen Amerikan dolarının ateşi dinmek bilmiyordu.

Global çapta bütün gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değerlenmekte olan dolara Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan dolaylı bir müdahale geldi. Bu müdahale ile iç piyasada bir nebze gerileyen dolar rekor tazeleme fırsatını bulamadı.

Merkez Bankası Katsayı Puanını Azalttı, Kurun Ateşi Söndü!

Haftanın ilk işlem gününe 3,12 seviyesinin hemen üzerinde başlayan Amerikan doları günün ilk saatlerinde yukarı yönlü hareketini sürdürecek gibi görünmekteydi. Tam da bu noktada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan piyasaları rahatlatan bir hamle geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası “rezerv opsiyonu mekanizması” kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayıları 0,2 puan azalttığını duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  u hamlesi ile bankaların rezerv opsiyonu kullanımlarını artırmayı planlamaktadır. Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde dahi, söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 650 milyon dolar ilave likidite sağlanması beklenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ayrıca, bankaların yabancı para likidite yönetimine esneklik kazandırmak üzere, yabancı para yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların ortalama olarak tesis edilebilecek kısmının azami limitini 3 puandan 4 puana yükseltti. Bu değişiklik ile de yaklaşık 3 milyar dolar, bankaların kullanımına açılmış olacak. Yani dolaylı da olsa piyasada dolaşmakta olan dolar miktarı artacak. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde dolar kuru 3,10 seviyesine geriledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol