Geçen hafta hava muhalefeti nedeni ile yer yer avlanmaya çıkamayan balıkçılar olmuştu. Bu durum neticesinde balık fiyatları kısa süreliğine de olsa tırmanışa geçmişti. Havaların bu hafta mevsim normallerine göre daha iyi seyretmesi neticesinde bolca avlanan balık, tezgahlardaki fiyatın da düşmesini sağladı.

Av sezonunun başından beri balık tezgahlarında bol miktarda palamut varlığı dikkat çekiyor. Sonbahar’ın gelişi ile birlikte avlanan palamut sayısının giderek azalması hatta bu dönemlerde artık bitmesi beklenmekteydi ancak bu sene öyle olmadı.

Marmara’da Hamsi, Karadeniz’de Palamut Yoğun!

Geçtiğimiz hafta Karadeniz’de yaşanan hava muhalefeti nedeniyle balık avına çıkamayan balıkçılar bu hafta mesaiye başladı. Bu dönemde hala ağlarına palamut takılmasının şaşkınlığını yaşayan balıkçılar bir yandan da bunun sevinci içerisindeler. Mevsimsel değişkenlikler ve hava koşulları nedeni ile Marmara Denizi’nde lüfer tarafından yolu kesilen palamut, her sene izlediği rotayı izleyemedi. Bu nedenle Ege’ye ve oradan da Akdeniz’e geçemeyen palamut, önce balıkçıların ağına oradan da sofralarımıza gelmeye devam ediyor. Palamut da yaşanan bu bolluk fiyatlara da yansımış durumda. Palamudun tanesi tezgahlarda 7-8 liradan satılmakta.

Hamsi ise bu dönemde Karadeniz’e nispeten Marmara Denizi’nde daha çok avlanmakta. Hamsi açısından da yoğun ve bereketli bir yıl yaşandığını vurgulayan balıkçılar vatandaşların en ucuz ve en kaliteli balık yiyebilecekleri dönemden geçildiğine vurgu yapıyorlar. Hamsi’nin kilosu ise balıkçı tezgahlarından 5 lira civarında satılmaktadır. Av sezonu bitip ürünler pahalanmadan omega kaynağı balık tüketmek hem ekonomik hem de sağlıklı bir tercih olacak gibi görünmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.