2008 yılında Akpet’i alarak Türkiye’de büyük bir yatırım yapan Rus petrol şirketi Lukoil’in ISAB Rafinerisi Başkanı Oleg Drov yaptığı açıklamada,  petrol piyasasında son 3 yılda fiyatlarda yaşanan düşüşün kendilerini zora soktuğunu, lakin maliyetleri düşürme yoluna giderek ekonomik bozulma yaşamadıklarını dile getirdi.

Rus petrol şirketi Lukoil 1998 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Türkiye’de petrokimya, motorin ve benzin satışı uçak yakıtı teslimatı gibi alanlarda faaliyet göstermekte. 2008 yılında Lukoil Türkiye’deki en büyük yatırımını yaparak Akpet’i satın aldı. Günümüzde  Lukoil şirketinin Türkiye’de 600 istasyonu bulunmakta. Pazar payı olarak ise geçtiğimiz yıl petrol ve gaz ürünleri satışında piyasanın 3’te 1’ine hükmeder konuma geldi.

Petrol de Düşük Fiyat İşimize Gelmez!

Lukoil’in İSAB Rafinerisi Başkanı Oleg Drov İSAB Rafinerisi, petrol piyasası ve Türkiye ile ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Drov, Türkiye ile ilgili açıklamalarında kısa bir zaman önce Türkiye’den ortak edindiklerini ve Türkiye’ye sülfrik asit sattıklarını dile getirdi. Sülfrik asitin pazar payının pek olmadığını fakat Türkiye’den bir alıcı bulabildiklerini söyledi. Oreg Drov petrol piyasası hakkında da açıklamalarda bulundu. Ham petrol piyasasının tahmin edilmesi güç bir piyasa olduğunu belirtti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşten çok etkilenmediklerini bildiren Drov, maliyetlerde kısıtlamalara giderek ekonomik gelişmeyi sağlayabildiklerini dile getirdi. Drov petrol piyasasında yaşanan fiyat düşüşünün kendileri için bir kriz olmadığının altını çizdi. Petrol rafinerisi endüstrisinin sadece ABD ile sınırlı olmadığını, tüm dünyayı kapsadığını belirten Drov, bu alanda rekabetin artacağını belirtti.

Çevre dostu yeşil enerjinin işlerini zora sokacağını dile getiren Oleg Drov;  yeşil enerjinin Sicilya’da iyi bir gelişme gösterdiğini, er geç yollarının kesişeceğini bildirdi. Piyasada rekabetin artacağını bildiren Drov; ayakta kalmanın, piyasaya tutunabilmenin ‘var olma’ stratejisi ile mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.