Türk Telekom’a Ziraat Bankası’ndan Can Simidi mi Geliyor?

Türk Telekom’un büyük ortağı konumunda bulunan Saudi Oger LTD’nin zor durumda olduğundan daha önceki haberlerimizde detaylıca bahsetmiştik. Hariri Ailesi’nin sahibi olduğu Saudi Oger şirketi Suudi Arabistan’da yaptığı yatırımlardan petrol fiyatlarının aşırı değer kaybetmesi nedeni ile zarar etmişti.

Türk Telekom’un satın alınması sırasında bankalardan yüklü miktarda kredi çeken Saudi Oger LTD, Suudi Arabistan’da yaşadığı zarardan dolayı şimdi bu kredi taksitlerini ödeyemez duruma geldi. Şirketin borçlu olduğu bankalar kredi taksitlerini ötelemeye ilk anda yaklaşmazken, Hariri Ailesi’de farklı yollar aramaya koyulmuştu. Hisselerinin satışını dahi gündeme alan Saudi Oger LTD için bir umut ışığı doğdu.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Devreye Giriyor!

Dün (31 Ekim 2016) Başbakan Binali Yıldırım tarafından da Türk Telekom’un büyük ortağının zor durumda olduğunun ifade edilmesinden sonra; tamamı hazineye ait olan Ziraat Bankası harekete geçti.

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı da olan Hüseyin Aydın; “Türkiye Bankalar Birliği Başkanı olarak Oger Grubu’nun ödemeleriyle ilgili gelişmeleri takip ediyorum. Oger Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan yardım istemesi durumunda bu teklifi değerlendiririz. Oger Grubu için çeşitli çözüm seçenekleri bulunmaktadır. Bu büyüklükteki şirketler ekonomimiz için dalgakıran vazifesi yapmaktadır, zor durumda olmalarına seyirci kalamayız” dedi.

Hüseyin Aydın’ın bu açıklaması hakkında kulislerde “Saudi Oger LTD için adeta can simidi oldu” yorumları yapılıyor. Bu gelişmenin akabinde Saudi Oger Grubu’nun ve grubun sahibi olan Hariri Ailesi’nin nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.