Ana SayfaEkonomiAvrupa Birliği’ne İhracatımız Azaldı, Uzak Doğu’ya Açıldık!

Avrupa Birliği’ne İhracatımız Azaldı, Uzak Doğu’ya Açıldık!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in açıkladığı verilere göre 2016 Ekim ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat azaldı, Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracat ise arttı. 2016 Ekim ayında 133 ülkeye yapılan ihracat azalırken, 102 ülkeye yapılan ihracat ise arttı. Ayrıca kilogram bazında ihracat, ocak-eylül döneminde yüzde 4 oranında büyüme sağlamışken, ekim ayında yüzde 3,5 civarında bir düşüş yaşadı.

2016 yılı ekim ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Almanya, İtalya, İngiltere, ABD ve Irak bulunmakta. Almanya, Irak, İngiltere ve İtalya’ya yapılan ihracatta azalma gözlenirken; ABD’ye yapılan ihracat ise artmıştır.

İhracatta İstanbul, Bursa ve Kocaeli Başı Çekiyor!

2016 Ekim ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında bulunan Bulgaristan, Çin ve ABD, ihracatta en fazla artış gösteren ülkeler. Ekim ayında Bulgaristan’a yapılan ihracat yaklaşık yüzde 62 oranla artış göstermiştir. Çin yüzde 24’lük artış göstermiş, ABD ise yaklaşık yüzde 13 oranında artarak ihracat hacmini genişletmiştir.

2016 yılı ekim ayı ihracat rakamlarına ülke bazında bakacak olursak, Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 kadar azalma göstermiştir. Lakin yine de Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 50’si kadar bir pay edinmektedir. Yine aynı döneme göre Uzak Doğu’ya yapılan ihracat rakamlarında yüzde 36’lık bir oranla büyüme kaydetmiştir. 2016 Ekim ayı ihracat rakamlarına il bazında baktığımızda ise en fazla ihracat yapan iller sırasıyla, İstanbul, Bursa ve Kocaeli olmuştur.

İstanbul ekim ayında 5 milyar dolar civarında, Bursa 1 milyar 200 milyon dolar civarında, Kocaeli ise 900 milyon dolar civarında ihracat hacmine sahip olmuşlardır. Ayrıca ekim ayında 30 ilin ihracatı artış göstermiş, 50 ilin ki ise azalmıştır.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...