Avrupa Birliği’ne İhracatımız Azaldı, Uzak Doğu’ya Açıldık!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in açıkladığı verilere göre 2016 Ekim ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat azaldı, Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracat ise arttı. 2016 Ekim ayında 133 ülkeye yapılan ihracat azalırken, 102 ülkeye yapılan ihracat ise arttı. Ayrıca kilogram bazında ihracat, ocak-eylül döneminde yüzde 4 oranında büyüme sağlamışken, ekim ayında yüzde 3,5 civarında bir düşüş yaşadı.

2016 yılı ekim ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Almanya, İtalya, İngiltere, ABD ve Irak bulunmakta. Almanya, Irak, İngiltere ve İtalya’ya yapılan ihracatta azalma gözlenirken; ABD’ye yapılan ihracat ise artmıştır.

İhracatta İstanbul, Bursa ve Kocaeli Başı Çekiyor!

2016 Ekim ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında bulunan Bulgaristan, Çin ve ABD, ihracatta en fazla artış gösteren ülkeler. Ekim ayında Bulgaristan’a yapılan ihracat yaklaşık yüzde 62 oranla artış göstermiştir. Çin yüzde 24’lük artış göstermiş, ABD ise yaklaşık yüzde 13 oranında artarak ihracat hacmini genişletmiştir.

2016 yılı ekim ayı ihracat rakamlarına ülke bazında bakacak olursak, Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 kadar azalma göstermiştir. Lakin yine de Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 50’si kadar bir pay edinmektedir. Yine aynı döneme göre Uzak Doğu’ya yapılan ihracat rakamlarında yüzde 36’lık bir oranla büyüme kaydetmiştir. 2016 Ekim ayı ihracat rakamlarına il bazında baktığımızda ise en fazla ihracat yapan iller sırasıyla, İstanbul, Bursa ve Kocaeli olmuştur.

İstanbul ekim ayında 5 milyar dolar civarında, Bursa 1 milyar 200 milyon dolar civarında, Kocaeli ise 900 milyon dolar civarında ihracat hacmine sahip olmuşlardır. Ayrıca ekim ayında 30 ilin ihracatı artış göstermiş, 50 ilin ki ise azalmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.