Dolar ve Euro Bugüne de Yükseliş İle Başladı!

Dolar ve Euro’da yükseliş hız kesmiyor. Geçen hafta itibari ile yeni rekorlar kırarak 3,13 seviyesini test eden dolar bir miktar gevşemişti. Yeni haftaya da yükseliş trendi ile giren Amerikan Doları ve Euro, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan gelen rosyo hamlesi ile geriledi.

Merkez Bankası’nın hamlesi sonrasında 3,10 liranın altına kadar esneyen dolar, dün ve bugün tekrar yükseliş trendine girdi. Merkez Bankası’nın dolara yönelik yaptığı hamle kur üzerinde kalıcı bir etki yaratmamışa benziyor.

FED (Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası) Kararı Kur da Hareketliliği Canlı Tutuyor!

Geride bıraktığımız haftada tarihi rekorlarını durmadan yenileyen Amerikan Doları bugün ki Fed (Amerikan Merkez Bankası) kararı öncesinde güne yine yükseliş ile başladı. Dün hem Fed kararı beklentisi hem de spesifik ölçekte gelen haberler neticesinde Dolar yükselmeye devam etmişti. Irak ve Suriye sınırına askeri sevkiyat yapıldığına dair haber de Amerikan Doları’nın artışında etkili olmuştu. Bugüne 3,11 seviyesinden başlayan Amerikan Doları Fed kararı beklentisi ile 3,12 seviyesine yaklaştı.

Yaklaşan Amerikan Başkanlık seçimlerinin piyasalarda yarattığı tedirginlik de Amerikan Doları’nın yükselmesine neden olmakta. Belirsizlik süreçlerinden daima yükselerek çıkan Amerikan doları gelişmekte olan para birimlerinin karşısında güç kazanmaya devam ediyor. Global çapta gelişmekte olan ülkelerin para birimleri düşüşünü sürdürürken, ülkemiz içinde bulunduğu koşullar nedeni ile bu durumdan en çok etkilenen ülkelerden biri konumunda.

Kur 2 Kasım 2016 saat 9:07 itibari ile; Amerikan Doları’nda 3,1182 seviyelerinde seyretmektedir. Euro ise 3,4525 düzeyinden piyasalarda işlem görmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.