Anasayfa Gündem İş Bankası’ndan 2016 Yılının İlk 9 Ayında Net Kar Rekoru!

İş Bankası’ndan 2016 Yılının İlk 9 Ayında Net Kar Rekoru!

Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası 2016 yılının ilk 3 çeyreğinde yüzde 6,2 büyüme gerçekleştirdi. Aktif büyüklüğü 300 milyar liraya yaklaşan İş Bankası bu 9 aylık süreçte tam 3,3 milyar lira net kar elde etti.

İş Bankası milli ekonomiye katkı sağlamak amacıyla geçtiğimiz günlerde faiz oranlarını düşürmüştü. Gerek büyük ölçekli yatırımlar gerekse bireysel harcamalar konusunda İş Bankası Türkiye ekonomisinde aktif rol oynamakta ve ihtiyaç duyulduğu anda finansman desteği sağlamaya devam etmektedir.

Büyüme ve Karlılık Artarak Devam Ediyor!

İş Bankası’nın yılın ilk dokuz ayında toplam plasman hacmi 245 milyar lira civarında olmuştur. Bu meblağın 190 milyar civarındaki kısmı nakdi kredi, 55 milyar lirayı aşkın kısmı ise gayrinakdi (çek, teminat mektubu, vb.) kredilerden oluşmaktadır.

2016 yılının ilk dokuz ayında İş Bankası konsolide (vadesi uzatılan borç) büyüklüğü 350 milyar lirayı aşmıştır. Ayrıca nakdi kredileri 2015 yıl sonu rakamlarına göre yüzde 7 oranında bir büyüme kaydederek 207 milyar lirayı aşmıştır. Gayrinakdi kredileri ise 58 milyar lira seviyesine yaklaşmıştır. İş Bankası yılın ilk 3 çeyrek raporuna göre takipteki kredilerin oranı yüzde 2,5 civarında gerçekleşti.

İş Bankası bu yılın ilk dokuz ayı rakamlarına göre mevduat hacmini de artırmayı başardı. Mevduat hacmi 2015 yıl sonu rakamlarına göre yüzde 8 oranında büyüme gerçekleştirerek 166 milyar lirayı aştı. İş Bankası eylül ayında 16 ülkeden çok sayıda bankanın katılımıyla 300 milyon dolar ve 660 milyon Euro civarında miktarlarla 2 parça halinde 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. Dünyanın en büyük 1000 bankası sıralamasında bütün Türk bankalarının önüne geçen İş Bankası küresel çapta adını bir kez daha duyurdu. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

10 + 2 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,790BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,026TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,566TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler