Japonlara Kilosu 100 Dolar’dan Mantar Satıyoruz!

0

Türkiye’de sedir ormanlarında yetişen matsutake mantarı toplanıp Japonya’ya ihraç ediliyor. Dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında yer alan matsutake mantarı, doğal ortamda kendiliğinden yetişiyor ve paketlenip kilogramı 85-100 dolardan ihraç ediliyor.

Türkiye iklimi ve bitki çeşitliliği açısından bir cennet. Her yöresinde farklı özel bitkiler yetişiyor. Matsutake mantarı ise bunlardan sadece biri. Matsutake mantarı sedir ormanlarında yetişiyor. Dünyada çam mantarı olarak bilinen mantar bizim ülkemizde sedir ormanlarında yetişiyor.

Çin Dahil Oldu Fiyatlar Düştü!

Mantar ihracatçısı Zafer Duru, matsutake mantarı hakkında açıklamalarda bulundu. Kilosu ortalama 95 dolar olan mantar özel yöntemlerle ihraç ediliyor. Ayrıca mantarın boyutuna göre fiyatının değiştiğini belirten Zafer Duru büyük ve üst zarı yırtılmamış bir mantarın 3 bin dolar edebileceğini söylüyor. Matsutake mantarı akşam vakti köylüler tarafından toplanmaya başlanıyor, yatsıya toplanmış oluyor. Ardından özel işleme tabi tutulup Japonya’ya yollanıyor. Japonya’dan mantarları sarmak için özel havlu gönderildiğini belirtiyor Zafer Duru. Bu havlular ağaç kabuklarından üretiliyor. Mantar toplandıktan sonra bu havlulara sarılıyor, havluya sarılan mantarlar özel kutularına yerleştiriliyor. Kutular +2 derecede mantarın 62 saat boyunca bozulmadan kalmasını sağlıyor. Matsutake mantarı beklediğinde, üst zarı yırtıldığında ya da nemlendiğinde hemen bozuluyor, aroması kayboluyor.

O kadar parayı aroması için veriyorlar diyen Duru; bozulmadan hemen yollanması gerektiğini bildiriyor. Matsutake mantarını ilk keşfedildiğinde fiyatının daha pahalı olduğunu bildiren Zafer Duru, Çin’in de piyasaya dahil olmasıyla fiyatın düştüğünü söylüyor. 1995 yılından beri matsutake mantarı ihraç ettiğini bildiren duru, yıllık 150 ton civarında matsutake mantarı ihraç ettiğini bildirdi. Zafer Duru Türkiye’de en kaliteli matsutake mantarının Fethiye ve Antalya Söğütcuması’nda bulunduğunu belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın