FED’in Açık Piyasa Komitesi Toplantısından Faizin Sabit Kalması Kararı Çıktı

0

FED Faizi Sabit Tuttu

FED’in para politikasına karar veren politika yapıcılar faiz konusundaki kararlarını açıkladılar. FED politika yapıcıları faiz arttırmak için zemin güçlendiğini açıkladıkları toplantıda faiz oranlarının yükseltilmesine biraz daha zaman olduğunu belirttiler. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından ve yapılan açıklamadan sonra FED ‘in faiz artırımını yıllın son ayı yapacağı kanısı güçlendi.

Washington’da yapılan ve iki gün süren FED Açık Piyasa Komitesi toplantısında politika faizinin 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutma kararı çıktı. Bu karar 2 oya karşı sekiz oyla alındı. Kansas City Fed başkanı ve Cleveland Başkanı politika faizinin artırılması gerektiğini ve 0,50-0,75 aralığına çıkarılması gerektiğini savundu.

Toplantıda enflasyon oranının yüzde 2’ye doğru hareket ettiğinin, iş gücü piyasasında olumlu gelişmeler olduğunu belirtilirken faiz artırımı için zeminin güçlenmeye devam ettiği de açıklandı. FED yetkilileri ekonomik göstergelerin istenildiği gibi gittiği sinyalini verirken faiz arttırmak için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu açıkladılar. Geçen ayki FED toplantısında faiz artırımı için gelecek ay işaret edilmişken bu ayki toplantıda ‘’biraz’’ ibaresi kullanılması dikkat çekti.

FED’in bu ayki Açık Piyasa Komitesi toplantısından faizlerin değişmemesi karanının çıkması sürpriz olmadı. Çünkü FED ‘in yakında gerçekleşecek olan başkanlık seçimleri bekleyeceği biliniyordu. FED seçimlerden sonraki ekonomik duruma göre faiz kararını vereceği tahmin ediliyor.

FED’in kararı piyasalar tarafından fiyatlandı. FED’in kararından sonra Avro/Dolar paritesi 1,1104 seviyesinden 1,1096 seviyesine geriledi. Dolar/ Türk Lirası paritesi ise 3,1225 seviyesinden 3,1207 seviyesine geriledi. Brent petrol birim fiyatı ise 46,91 kadar yükseldi

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın