Başbakan Binali Yıldırım Bankacılık Sektörünün Aktörleri ile Görüştü

0

Başbakan Binali Yıldırım bankacılarla görüştü. Bankaların büyümeye daha çok katkı sağlamaları gerektiği belirtilen toplantıda, bu konuda hükümetin gereken ne varsa yapmaya devam edeceği bankacılara bildirildi.

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığındaki bankacılık heyeti dün Çankaya Köşkü’nde toplandılar. Toplantıda Türkiye ekonomisine ve sektöre yönelik konular konuşuldu. Yapılan toplantının ayrıntıları bugün başbakanlık tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Hükümet Bankaların Önünü Açacak, Bankalar da Paranın Yolunu Açacak

Başbakanlık tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; bankalara daha güçlü büyümenin gereklerinden bahsedildiği belirtildi. Bankaların müşterilerini destekleyerek büyümeye daha fazla katkı sağlaması gerektiğinin hatırlatıldığı bildirildi.

Bankalar daha önce Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) yaptığı uyarılarla faiz indirimlerine gitmiş; ekonominin büyümesine katkı sağlayarak, şahıs ve şirketlere daha düşük faizlerle finansman sağlayacaklarını taahhüt etmişlerdi. Bankacılık sektörünün aktörleri bu toplantıda sistemin işleyişle ilgili önemli gördükleri konuları ve değişiklik önerilerini Başbakan Binali Yıldırım’a sundular. Binali Yıldırım ise hükümetin gereğini yapacağını belirterek; ” Hükümet gerekenleri yapmaya devam edecek, siz de gerekenleri yapmaya devam edin. Yatırım yapın, yatırım yapanlara finansman sağlamaya devam edin.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım söz konusu toplantıda bankacılara; ekonomiyi canlı tutmalarını, ekonominin büyümesi için yol açmalarını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım ekonomik büyümenin yüzde 5 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek bankaların bunun gerisinde kalmamaları gerektiğinin altını çizdi. 2017 yılının çok daha iyi olacağını vurgulayan Başbakan, riskleri kontrol etmeye çalışırken fırsatların kaçırılmaması gerektiğini belirterek; “büyüme trenini kaçırmayın” uyarısında bulundu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın