Ana SayfaEkonomiAmerikan Başkanlık Seçimlerindeki Belirsizlik Gelişmekte Olan Piyasaları Baskılıyor

Amerikan Başkanlık Seçimlerindeki Belirsizlik Gelişmekte Olan Piyasaları Baskılıyor
A

-

ABD seçimleri yaklaşırken yapılan anketlerde Trump’ın 1 puanlık öne geçişi ile borsalar taban fiyatları gördü. Borsada yüksek kar oranlarına sahip varlıkların alımı azalınca; gelişmekte olan ülke borsaları ve para birimleri değer kaybetti.

ABD’de başkanlık seçimine çok kısa bir süre kaldı. Seçim süreci boyunca önde olan Clinton’un puanlarında son yapılan anket sonuçlarına göre düşüş gözlendi. Cumhuriyetçi başkan adayı Trump yapılan anketlerde Clinton’dan yüksek oy alarak yüzde 46’ya 45 öne geçti. Bu durum global piyasalarda ve borsada deprem etkisi yarattı. Neredeyse tüm dünyada borsalar taban fiyatları gördü.

Donald Trump Gelirse Anlaşmalar İptal!

Borsadaki düşüşte, başkan adayı Donald Trump’ın başkan seçildiği taktirde bazı ülkelerle olan anlaşmaları sonlandıracağı düşüncesi de rol oynuyor. Singapur Mizuho Bank ekonomisti olan Vishnu Varathan, Trump’ın anlaşmaları bozması halinde bunun küresel ticaret ve gelişen ülke ekonomileri için iyi olamayacağını belirterek “Zaten kırılgan olan ekonomiler için, Trump’ın daha kırıcı olabileceği algısı var.” diye konuştu.

Filipinler borsası 2016 mayıs ayından bu yana en düşük seviyelerinde bulunuyor. MSCI Gelişen piyasalar endeksi yüzde 1 oranında düşüş yaşadı. Piyasalar bu yılki en yüksek puanların yüzde 4 altında seyrediyor. Güney Kore borsa ve para birimi de düşüş gösteriyor. Değerli varlıklarının kayıpları artıyor. Ülkede Kospi endeksi düşüş göstermeye devam ediyor ve ülke para birimi Won yüzde 1,2 puan düşerek temmuzdan beri en düşük seviyesinde seyrediyor. Meksika Pezosundaki düşüş yüzde 0,7 civarında olurken, Türk Lirasındaki düşüş yaklaşık yüzde 0,5 oranında olmuştur. Yine Malezya Ringiti’nde de yaklaşık yüzde 0,5 düşüş yaşanmıştır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol