Ana SayfaEkonomiTürkiye- Çin Ticaret Hacminde Uzun Vadeli Hedef 100 Milyar Dolar

Türkiye- Çin Ticaret Hacminde Uzun Vadeli Hedef 100 Milyar Dolar
T

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang eş başkanlığında Türkiye-Çin Hükümetler arası İşbirliği 1. Toplantısı yapıldı. Mehmet Şimşek Türkiye ile Çin arasındaki 28 milyar dolarlık ticaret hacminin çok yetersiz olduğunu belirtti.

Çin 2016 yılı itibari ile Türkiye’nin dünyadaki en büyük ortağı konumunda. 2010 yılında başlayan stratejik ortaklık süreci hedeflendiği noktaya doğru ilerliyor. Mehmet Şimşek “Cumhurbaşkanımız ile Çin Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat uyarınca ilki gerçekleştirilen Hükümetler arası Komite, Çin ile aramızdaki en üst düzeyli mekanizmayı oluşturmaktadır.” diyerek toplantının önemine dikkat çekmiştir.

28 Milyar Dolar Yetersiz 100 Milyar Dolara Kadar Çıkmalı

Mehmet Şimşek toplantıda Çin ile Türkiye arasındaki güvenlik iş birliğine dikkat çekerek, Türkiye’de Çin aleyhine hiçbir faaliyet olmayacağına dair teminat vermiş; Çin tarafı da Türkiye’nin güvenlik konusundaki kaygılarına hassasiyet göstereceğini belirtmiştir.

Toplantıda Türkiye ile Çin arasındaki 28 milyar dolarlık ticaret hacminin yetersiz olduğu konusunda görüş birliğine varılarak ticaret hacminin Türkiye lehinde açığı da kapatacak şekilde daha yüksek hedeflere ulaşması gerektiği konusunda mutabakata varılmıştır. Toplantıda ticaret hacminin artırılması kapsamında Edirne-Kars Hızlı Tren Demiryolu Proje sürecinin hızlandırılması ve mega büyüklükteki nükleer enerji projeleri görüşülmüştür.

Ayrıca Türkiye’den Çin’e yapılan tarım ürünleri ihracatı ve Çin’den ülkemize gelen yatırımlar hakkında ayrıntılı görüşmeler yapıldığı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından duyurulmuştur. Toplantıda bankacılık ve finans alanında yapılacak işbirlikleri de değerlendirilmiştir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol