Bankacılık sektörü ülkemizde faaliyet gösteren sektörler arasında kârlılık açısından başı çekiyor. Buna rağmen kredi faizlerini indirmemekte direnen bankalar zaman zaman halktan ve siyasetçilerden tepki görüyor. Deniz Bank tarafından açıklanan 2016 yılının ilk 9 aylık bilançosunda bankanın kârının söz konusu dönemde 1,1 milyar Türk Lirası seviyesini aştığı görüldü.

Deniz Bank’ın 2015 yılı net kârı bu meblağın çok altındaydı. Banka geçen senenin aynı dönemine göre kârını yüzde 56 yükselterek 1 milyar 105 milyon Türk Lirası seviyesine çıkardı.

Müşterisi de Mevduatı da Kredisi de Arttı

Ülkemizde 700’e yakın şubesi bulunan Deniz Bank’ın geçen seneye kıyasla 2016’daki müşteri sayısı da hatırı sayılır düzeyde artış gösterdi. 9 aylık süreçte 1 milyondan fazla yeni müşteri kazanan Deniz Bank, ülkemizdeki toplam müşteri sayısını da 10 milyon seviyesine çıkarmış oldu. Bankanın bu yılın ilk 3 çeyreğinde topladığı mevduat miktarı da arttı. Deniz Bank’ın 2015 yılının aynı dönemine göre mevduat oranı yüzde 11’lik artışla 78,7 milyar Türk Lirasına çıktı. Deniz Bank’ın bu dönemde piyasaya sağladığı kredilerde de artış gözlemlendi. Banka toplam kredilerini yüzde 8’lik artışla 110,8 milyar lira seviyesine kadar yükseltti.

Tarım Sektörüne ve Ticarete de Destek!

Özellikle tarım alanında faaliyet gösteren üreticilere destek sağlamaktan çekinmeyen Deniz Bank bu alanda; 1 milyonu aşan üreticiye 7,5 milyar Türk Lirası seviyesinde destek sağladı. Bu meblağ ile Deniz Bank; ülkemizde faaliyet gösteren özel bankalar arasında “tarım kredileri” alanında liderliğini koruyor.

Banka KOBİ’lere yönelik çalışmalarında ise müşteri sayısını 1,3 milyona, kredi tutarını da 20 milyar Türk Lirasına yükseltti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.