Önder Uçak: Öğretmene Performans Değerlendirmesi Kabul Edilemez

0

Memur-Sen Muğla İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, Milli Eğitim Bakanlığı’ nın öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesi amacıyla velilerin ve öğrencilerin öğretmene not verme sisteminin kabul edilemez olduğunu belirtti. Ayrıca öğretmene öğrenci ve velilerin not vermesinin öğretmenin niteliğini artırmanın bir yolu olmadığını açıklamalarında ifade etti. 

Önder Uçak açıklamasında: Öğretmen Eğitimin Kilit Taşıdır!

Milli Eğitim Bakanı tarafından velilerin ve öğrencilerin öğretmenlere not verme sistemini motivasyon düşürücü olarak gören Önder Uçak, bu uygulamanın eğitime fayda değil, zarar vereceğini belirtti. Ayrıca öğretmenlerinin performansını değerlendirmek için Milli Eğitim Bakanı tarafından ‘Öğretmeninizden memnun musunuz?‘ sorusunun veliler ve öğrenciler tarafından sorulacağı açıklaması yapılmıştı. Geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılının sonunda, müdürlerin öğretmene not vermesinin yarattığı sıkıntı, yaşanan tartışmaları ve bu nedenden dolayı okullarda yaşanan huzursuzlukların yaşandığını ifade etti. 

Öğretmen eğitimin kilit taşıdır.” diyorsak öğretmenin moralini düşünmeli, performansını olumsuz etkileyecek uygulamalardan kaçınmalıyız ifadelerini kullandı. Öğretmenin sınıf içinde yüksek performans sağlamak için motivasyonunun yüksek olması gerekiyor. “Bilgi ve deneyimlerini ancak bu şekilde ortaya koyacaklar.” sözlerini ifade etti. “Bu uygulamanın eğitim sistemine büyük sıkıntılar getireceğini düşünüyoruz. Bu sıkıntıların da eğitim ve öğretimi olumsuz etkileyeceği açıktır.” ifadelerini kullandı.. 

Önder Uçak;”Milli Eğitim Bakanının yaptığı açıklamanın sonrasında sosyal medyada öğrencilerin öğretmenlerine karşı olumsuz sözler sarf ettikleri ve hakaret içeren ifadeler kullanıldığını, durumu pazarlık ve baskı konusu yapacakları yönünde yüzlerce söylem görülmeye başlamıştır. Tabİi ki bu koşullar altında, öğretmenin dersine yüksek motivasyonla girmesi beklenemez.” dedi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın