Gündem Halk Bankası 9 Ayda Kârını 2,2 Milyar Türk Lirası Seviyesine Yükseltti

Halk Bankası 9 Ayda Kârını 2,2 Milyar Türk Lirası Seviyesine Yükseltti

Son Güncelleme:

Ülkemiz bankacılık sektörü yıllardır yüksek kârlılık ile çalışmakta. Her geçen yıl kârlarını artırarak yollarına devam eden bankalar bir çok alanda üretim sektörlerini kat be kat aşan kazançlar elde etmekteler. Buna kamu bankaları da dahil. 2016 yılının ilk 9 ayında Halk Bankası’nın net kârı 2 milyar 195 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti.

Özel bankaların hakim olduğu bankacılık sektöründe; devlet bankaları da sayıca az olmalarına rağmen büyüklükleri ile devrede. Üç kamu bankası da bankacılık sektörünün adeta öncüsü konumunda. Bu durum kârlılıkta da kendisini gösteriyor ve kamu bankaları da özel bankalar gibi kazançlı bankacılık uygulamaları ile dikkat çekiyor.

2016’nın İlk Üç Çeyreğinde Bütün Göstergelerde Artış Yaşandı

Halk Bankası 20162nın ilk üç çeyreğinde mevduattan kredilere kadar bütün göstergelerde ilerleme kaydetti. Bu ilerleme mali tablolara ve istatistiklere de yansıdı. Halk Bankası’nın 2016 yılının ilk 9 ayını kapsayan üçüncü çeyreği sonunda net kârı 2 milyar 195 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti.

Bankanın bu dönemde öz kaynaklarında da artış yaşandı. Bu göstergede artış yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti. 2015 yılının aynı dönemine göre toplam aktifleri yüzde 12,6 artış gösteren Halk Bankası’nın bu alanda ulaştığı rakam tam 211,3 milyar Türk Lirası. Söz konusu dönemde kullandırdığı kredilerde de hatırı sayılır bir artış kaydeden banka; geçen seneye göre yüzde 14,1 artışla reel sektöre 190 milyar Türk Lirası kredi sağladı. Halk Bankası’nın yılın ilk 9 ayında topladığı mevduat ise 137,6 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,147BeğenenlerBeğen
7,214TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler