Türkiye’de Her Geçen Gün Uçağa Binen Kişi Sayısı Artıyor

0

Ülkemizin gelişen ekonomik yapısı sayesinde her geçen gün uçağa binen insanımızın sayısı artıyor. Önceleri lüks bir ulaşım aracı olarak görülen uçak, artık halk tarafından da kullanılabilecek “ekonomik” seviyeye geldi. Öyle ki yolculuktan bir ay kadar önce alınan uçak biletleri sayesinde, otobüs yolculuğundan çok daha ucuza seyahat etmek dahi mümkün olabilmekte. Bu durumun bir sonucu olarak da ülkemizde her geçen gün uçak ile yolculuk eden kişi sayısı artmaktadır.

Geçtiğimiz ekim ayında hava limanlarına iniş kalkış yapan uçak sayısı, 2015’in aynı ayına göre iç hatlarda yüzde 10’u aşkın artışla 80 bin rakamının üzerine çıktı. Geçen ay itibarı ile iç hat yolcu trafiği yaklaşık yüzde 8 artışla 9 milyon 40 bin seviyesine geldi.

İç Hat Yolcu Sayısı 10 Ayda 100 Milyona Yaklaştı

Geride bıraktığımız Ekim ayında havayolunu tercih eden direkt transit dahil yolcu sayısı 16 milyon rakamına dayandı. Bu rakam geçen sene Ekim ayında ise 16,5 milyon düzeyindeydi. Direkt transit dahil yolcu trafiği 2016 yılının ilk 10 aylık döneminde toplam 150 milyon seviyesine yaklaştı. Geçen yılın aynı döneminde ülkemizde direkt transit dahil yolcu trafiği 157 milyon olarak gerçekleşmişti.

Turizmdeki düşüşün etkisi ile yabancı yolcu sayısında azalma gözlemlenirken, yerli yolcu sayısında ise artış devam etmektedir. Bu yılın ilk 10 aylık döneminde Türk vatandaşları 100 milyona yakın seviyede uçak ile seyahat etti. Henüz 1 yıl tamamlanmadan ülke nüfusunu dahi açık ara geride bırakan bu rakam, geçen yılın aynı dönemi baz alındığında yüzde 5’i aşkın seviyede artmıştır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın