Ana SayfaEkonomiBakanlıklar Harekete Geçti: Meyve- Sebze Fiyatlarına Düzenleme Geliyor

Bakanlıklar Harekete Geçti: Meyve- Sebze Fiyatlarına Düzenleme Geliyor
B

-

Meyve- sebze fiyatları el yakıyor. Vatandaş meyve- sebzeyi pahalı olduğu için tüketemediğinden dert yanarken, çiftçi de para kazanamadığından dertli. Akıllardaki soru aynı: Peki kim kazanıyor? Cevap net; aracılar. Yani komisyoncular. Bu duruma dur demek isteyen hükümet harekete geçti. 3 Bakanlık koordineli olarak hareket ederek fiyatlara düzenleme getirecek.

Üç bakanlık; Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı meyve enflasyonunu azaltmak ve ürünün tarladan sofraya geliş sürecindeki fiyat artırımlarını sınırlamak adına harekete geçti. Geliştirilen; Tarımsal Ürün Kayıt Sistemi(TÜKAS) ile nerede hangi ürünün üretildiği ve ürünün rotası izlenebilecek.

Tüketici Aracının Ne Kazandığını Bilecek!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı halkın sağlıklı ve ucuz meyve sebze yiyebilmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Hal Kanunu’ndaki değişiklik ile birlikte; üreticilerden tüketicilere tedarik zincirinin kısaltılması hedeflenmektedir. Bu sayede aracılar azaltılarak ürün fiyatlarının aşırı zamlanmasının önüne geçileceği düşünülüyor.

Bu düzenleme ile birlikte bundan sonra etiketlerde ürünün perakendeciye geliş fiyatı da yazılması mecburiyeti getiriliyor. Yani müşteri meyve – sebzenin markete kaç liradan gelip kendisine kaç liradan satıldığına hakim olacak. Bu sayede fahiş kâr marjlarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Tüm bu çalışmalar neticesinden meyve – sebzedeki spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçmeyi planlayan bakanlıklar; hem vatandaşın uygun fiyatlarla karşılaşmasını, hem de devletin vergi kaybı yaşamamasını amaçlıyor. Ayrıca tarladaki denetim sayesinde ürünlerin arz – talep dengesi de izlenmiş olacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol