Anasayfa Ekonomi Bakanlıklar Harekete Geçti: Meyve- Sebze Fiyatlarına Düzenleme Geliyor

Bakanlıklar Harekete Geçti: Meyve- Sebze Fiyatlarına Düzenleme Geliyor

Meyve- sebze fiyatları el yakıyor. Vatandaş meyve- sebzeyi pahalı olduğu için tüketemediğinden dert yanarken, çiftçi de para kazanamadığından dertli. Akıllardaki soru aynı: Peki kim kazanıyor? Cevap net; aracılar. Yani komisyoncular. Bu duruma dur demek isteyen hükümet harekete geçti. 3 Bakanlık koordineli olarak hareket ederek fiyatlara düzenleme getirecek.

Üç bakanlık; Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı meyve enflasyonunu azaltmak ve ürünün tarladan sofraya geliş sürecindeki fiyat artırımlarını sınırlamak adına harekete geçti. Geliştirilen; Tarımsal Ürün Kayıt Sistemi(TÜKAS) ile nerede hangi ürünün üretildiği ve ürünün rotası izlenebilecek.

Tüketici Aracının Ne Kazandığını Bilecek!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı halkın sağlıklı ve ucuz meyve sebze yiyebilmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Hal Kanunu’ndaki değişiklik ile birlikte; üreticilerden tüketicilere tedarik zincirinin kısaltılması hedeflenmektedir. Bu sayede aracılar azaltılarak ürün fiyatlarının aşırı zamlanmasının önüne geçileceği düşünülüyor.

Bu düzenleme ile birlikte bundan sonra etiketlerde ürünün perakendeciye geliş fiyatı da yazılması mecburiyeti getiriliyor. Yani müşteri meyve – sebzenin markete kaç liradan gelip kendisine kaç liradan satıldığına hakim olacak. Bu sayede fahiş kâr marjlarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Tüm bu çalışmalar neticesinden meyve – sebzedeki spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçmeyi planlayan bakanlıklar; hem vatandaşın uygun fiyatlarla karşılaşmasını, hem de devletin vergi kaybı yaşamamasını amaçlıyor. Ayrıca tarladaki denetim sayesinde ürünlerin arz – talep dengesi de izlenmiş olacak.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

two × 4 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,767BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,054TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler