Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; Standard & Poor’s Bizim Notumuzu Değil Kendi Notunu Düzeltti!

0

Geçtiğimiz hafta Standard & Poor’s Türkiye’nin “negatif” olan görünümünü “durağana” yukarı yönlü revize etmişti. Bu durum tam olarak bir “not yükseltilmesi” olarak değerlendirilmese de görünümün bir nebze olsun iyileştirilmesi hem iç kamuoyunda hem de yabancı kaynaklarda önemli yer tutmuştu.

Standard & Poor’s’un “görünüm güncellemesini” değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi “Aslında yapılan şey bizim notumuzu yükseltmek değil, biz notumuzun yüksek olduğunu zaten biliyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşu kendi itibarını yükseltmeye çalışıyor.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: “Notumuzun daha yüksek olduğunu biz görüyoruz.”

Moody’s, Fitch ve Standard & Poor’s gibi kredi derecelendirme kuruluşları ile Türkiye’nin yıldızı bir türlü barışmıyor. Geçtiğimiz hafta görünümümüzü yukarı yönlü revize eden Standard & Poor’s hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; “Bu kurumların bizim nezdimizde bir kıymeti harbiyesi yok. Notumuzu düşürdüklerinde de yoktu, çıkarırlarken de yok.” dedi.

Bakan Bülent Tüfenkçi; “Standard & Poor’s’un 15 Temmuz darbe girişiminin hemen akabinde not düşürmesi ne kadar gerçekçiydi? Hiçbir veriye dayanmayan, tamamen siyasi mülahazalar ile değerlendirme yaptılar. Bugün attıkları geri adım kendi değerlendirmelerinin ne kadar boş olduğunu gördüklerinin bir ifadesidir. Bu anlamda aslında bizim notumuzu değil, kendilerinin notunu yükselttiler. Ancak bu da yeterli değil. Bizim ayarımızda bile olmayan ülkelerin notları bizden yüksek, bu anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durum değildir.” dedi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın