Ülkemizdeki Bankacılık Sektörü İranlıların İştahını Kabarttı: 3 Banka Geliyor!

0

Ülkemizin İran ile ticaret hacminin artırılmasına yönelik geçen hafta iki ülke bakanlarının bir araya gelmesinden çıkan gelişmeler kamuoyuna yansımaya devam ediyor. Söz konusu toplantıda İranlı bakan tarafından Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye iletilen talepte 3 İranlı bankanın Türkiye bankacılık sektörüne girmek istediği ve bu konuda yardımcı olunmasını bekledikleri belirtilmiş.

İranlı bankaların yatırım yapabilmeleri için her türlü olanağın açık olduğunu ifade eden Bakan Nihat Zeybekçi; İran’a makine, yan sanayi, tekstil ve beyaz eşya ihracatı yaptığımızı ancak vergilerin bu ülkede çok yüksek olduğunu belirterek bizim de bu konuda anlayış beklediğimizi dile getirdi.

3 İranlı Bankanın Henüz BDDK’ya Bir Başvurusu Bulunmuyor!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 3 İran bankasının Türkiye’de faaliyette bulunmak istediğini aktardı. Bank Pasargad, Saman Bank ve Parsian Bank’ın, Türkiye’de bankacılık sektörüne girme yönündeki taleplerinin kendisine iletildiğini belirten Zeybekçi; fakat söz konusu 3 İranlı bankanın halen BDDK nezdinde resmi bir başvuruda bulunmadığını dile getirdi. İranlı bankaların sermaye ve diğer kriterleri yerine getirmeleri durumunda ülkemiz bankacılık sektörüne dahil olabileceklerini belirten Bakan Zeybekçi; Türkiye’de bankacılık sektörünün sermaye yapısının çok güçlü olduğunu ve bu gereklikleri karşılayan herkese kapımızın açık olduğunu vurguladı.

İran ile olan ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda her fırsatın değerlendirildiğinin altını çizen Ekonomi Bakanı, karşılıklı iyi niyet olduğu sürece işlerin yürüyeceğine vurgu yaptı.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın