Dünyanın En Büyük 7. Bankası da Türkiye’ye Geliyor!

0

Bankacılık sektörünün ülkemizdeki karlılığı global çapta ilgi görüyor. Öyle ki; Uzak Doğu’dan dahi bu karlılığı görüp ülkemizin bankacılık sektörüne entegre olmak isteyen sektörel devler mevcut. Çin’in en büyük 3. bankası, dünyanın en büyük 7. Bankası konumunda olan Bank of China ülkemizdeki girişimlerini tamamlayarak banka kurma aşamasına geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile yakın görüşmeler yürüten banka yetkilileri işlemlerin sonuna gelindiğini ve bankanın yakın zamanda faaliyetlerine başlayabileceğini duyurdu.

Ülkemize Olan İlgileri 2011 Yılından Beri Var!

Çin’in en büyük bankalarından olan Bank of China’nın Türkiye’de banka kurmak için başvurusu geçen yıl yapıldı.  Bu konuda BDDK ile yakın temas içinde bulunan banka süreci başarıyla tamamlamaya yaklaştı.

2016 yılı başında başvuru sürecini tamamlayan Bank of China’ya mayıs ayında yapılan kurul toplantısında Türkiye’de faaliyet için izin çıkmıştı. Global çapta en büyük 7’nci banka konumunda olan Bank of China; 2011 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini “temsilcilik ofisi” statüsünde devam ettirmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin 3. büyük bankası olan Bank of China’nın Türkiye’de kuracağı bankanın ödenmiş sermaye tutarının 300 milyon dolar seviyesinde olacağı belirtiliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; Bank of China’nın yılbaşına kalmadan Türkiye’de faaliyetlerine başlayabilecek düzeye geldiğini vurguladı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın