Milli Eğitim Bakanlığı Meslek Liselilere 52 Milyon Lira Teşvik Ödeyecek!

Milli Eğitim Bakanlığı özel meslek liselerine teşvik kapsamında 52 milyon 819 bin 215 Lira teşvik gönderdi. Özel meslek liselerinde eğitim gören yaklaşık 17 bin öğrenci için 4 bin lira ile 6 bin 250 lira arasında teşvik ödeniyor. 

Meslek Liselerine Teşvik

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın  Mesleki ve teknik eğitimin özendirilmesi adına başlattığı öğrenci başına teşvik sistemi amacına ulaşıp sonuç vermeye başladı. Tam 450 özel mesleki ve teknik okulda okuyan 17 bine yakın öğrenci için Bakanlık önemli bir bütçe ayırdı. Bu çerçevede Bakanlığa bağlı olarak organize sanayi bölgelerinde açılan ve destek kapsamında olan özel ve mesleki teknik okullarda öğrenim gören öğrenciler için bu yılın ilk 6 aylık döneminde 52 milyon 819 bin 215 Lira teşvik ödeneği gönderildi. Uygulamadaki amaç, öğrencilerin mesleki ve teknik okullara olan artışının sağlanması. Öğrenci sayısında beklenen artışın yaşandığını ve buna göre hedefe ulaşıldığı kaydedildi. 

Maliye Bakanlığı ve MEB, ilk olarak organize sanayi bölgeleri dışında kurulan özel meslek liselerine de teşvik amacıyla çalışma başlatmıştı. Bakanlar Kurulu kararıyla organize sanayi bölgeleri dışında açılan mesleki ve teknik eğitim okulları öğrencileri için özel okullara eğitim ve öğretim desteği yapılabilmesi için gerekli imkanlar sağlandı. Alınan bu karar doğrultusunda meslek liselerinde olan 60 bin öğrenci bu imkandan faydalanabilecek. 

Öğrenci başına teşvik sistemi sonuçlarını vermeye başlarken, özel mesleki ve teknik liselere olan öğrenci sayısında artış yaşandı. Bakanlık 17 bin öğrenci için önemli bir bütçe ayırdı. Öğrencilerin okudukları alanlara göre ödenen teşvik değişiyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.