Ana Sayfa Gündem Katılım Bankalarının Merkezi Kuruluyor: Megabank!

Katılım Bankalarının Merkezi Kuruluyor: Megabank!

-

Katılım bankalarının merkezi görevini üstlenecek “Megabank” kuruluyor. Megabank Türkiye, Endonezya ve İslam Katılım Bankası iş birliği ile kuruluyor.

TKBB (Türkiye Katılım Bankaları Birliği) Genel Sekreteri Osman Akyüz Megabank ile ilgili açıklamalara bulundu. Akyüz Megabank’ın dünyadaki bütün katılım bankalarının merkez bankası olacağını belirtti.

Megabank’ın Sermayesi 1 Milyar Dolar!

Megabank’ın kuruluş sermayesinin 1 milyar dolar olacağını söyleyen Osman Akyüz, ortaklık dağılımının henüz belli olmadığını lakin projenin ileri safhalara geldiğini belirtti. Megabank’ın Türkiye, Endonezya ve İslam Katılım Bankası birlikteliği ile kurulacağını dile getiren Akyüz, Megabank’ın merkezinin ise İstanbul ya da Endonezya’da bulunacağını belirtti.

Megabank’ın yalnız Türkiye’deki katılım bankalarına değil tüm dünyadaki faizsiz finans kuruluşlarına likidite sağlayacağını ve bir üst bankacılık işlevi göreceğini belirten Akyüz; “Bir yerde üst şemsiye olacak.” dedi. Osman Akyüz Türkiye’de katılım bankalarının sektörün sadece yüzde 5’ini oluşturduğunu belirterek, “Daha gidecek çok yolumuz var.” şeklinde konuştu. 2025 yılına kadar ki hedefin katılım bankalarının sektörün yüzde 15’ine sahip olmak olduğunu belirten Akyüz; ancak bunun için zaman ve yoğun çaba gerektiğine vurgu yaptı. Ayrıca Türkiye’de kamunun faizsiz bankacılık sistemini desteklediğinin altını çizdi.

“Bireysel emeklilikte yüzde 5 kadar pay alabiliyoruz.” diyen Osman Akyüz katılım sigortacılığının Türkiye’de yeni başladığını belirterek daha yolun başında olduklarını söyledi. Akyüz ayrıca katılım bankalarının KOBİ’lere likidite sağladığını, işletmelere ise makine, ham madde, yardımcı madde temini için finansman sağladıklarını bildirdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,261BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler