Kamu 90 Milyar Lirasının Faizini Azaltacak, Bankalar Halka Düşük Faiz Uygulayacak!

0

Kamu kurumlarının bankalarda bulunan 90 milyar lirasına faiz kotası konuldu. Bundan sonra faiz sınırı gecelik faiz oranı olan yüzde 8,25’i geçemeyecek.

Hükümetin faiz oranları hakkında yaptığı eleştirilerin ardından bankalar uyguladığı faiz oranlarını aşağı çekiyor. Ekonomik büyüme ve ülke kalkınmasının önüne set çeken faiz oranları düşürülmeye çalışılıyor. Konut ve ihtiyaç kredilerinde yapılan faiz indirimlerinin ardından kamu kurumlarının bankalarda bulunan ve 90 milyar lirayı bulan mevduatlarına da faiz üst sınırı konuldu.

Devlet Faiz Gelirinin Bir Kısmından Vazgeçiyor!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin açıklamasına göre mevduat faizlerinde düşüş yaşanmadan kredi faizlerinin aşağı çekilmesi bankalar açısından sıkıntı yaratacağı için mevduat faizlerinin de düşürülmesi gerekiyor. Kamu kurumlarının mevduatlarının büyük bir kısmı kamu bankalarında bulunuyor. Kamu bankalarında bulunan mevduata Ekim ayı itibari ile yüzde 11,5 oranında faiz uygulanıyor. Artık faiz oranı Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma faiz oranını aşamayacak. Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma faiz oranı bugün itibari ile yüzde 8,25; borçlanma faiz oranı ise yüzde 7,25. Kamu bankalarında bulunan kamu kurumlarının toplam 90 milyar lirayı bulan mevduatına da maksimum yüzde 8,25 oranında faiz oranı uygulanabilecek.

Bu uygulama ile devlet kendi kazancından vazgeçip, bankaların halka verdiği kredi faizlerini en aşağıda tutmayı hedeflemiştir. İhtiyaç sahibi halk da bu sayede düşük faiz oranlı kredi kullanabilecek, ekonomide devinim gerçekleşmeye devam edecektir.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version