Ekonomi Düşük Petrol Fiyatları Suudi Arabistan Ekonomisini Zorlamaya Devam Ediyor!

Düşük Petrol Fiyatları Suudi Arabistan Ekonomisini Zorlamaya Devam Ediyor!

Son Güncelleme:

Suudi Arabistan kemer sıkmaya devam ediyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ekonomisini toparlayamayan Suudi Arabistan 266 milyar 600 milyon dolar değerindeki birçok proje için yapılan sözleşmeleri durdurdu.

Küresel petrol fiyatlarındaki düşüş, gelirini petrolden elde eden ülkelerin ekonomisini derinden sarstı. İdeal değeri varil başına 70 dolar olduğu düşünülen petrol son 3 ayın en düşük rakamlarında seyrediyor. Petrol varil başına 45 dolar civarında satılıyor.

Bütçe Açığı Giderek Artıyor!

Gelirini petrolden elde eden Suudi Arabistan da diğer pek çok ülke gibi girdiği ekonomik krizden çıkmaya çalışıyor. Öncelikle 2015 yılının aralık ayında su, elektrik, akaryakıt gibi genel tüketim mallarına büyük oranda zam yapılmıştı. Ülkeyi ekonomik bunalımdan kurtaramayan bu girişimin ardından hükümet tarafından bazı ekonomik kısıntılar yapma kararı alındı. Eylül ayında Riyad yönetimi tarafından açıklanan kemer sıkma paketinde, bakanlar, Şura Meclisi üyeleri ve devlet memurlarının maaşlarında ve ödeneklerinde kesintiler yapılmıştı. Ekonomik kısıntılar çare olmayınca son olarak Suudi Arabistan proje sözleşmelerini durdurdu. Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi Başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında ekonomik ve kalkınma alanında konuların görüşüldüğü bir toplantı yapıldığı bildirildi. Toplantıda toplamda 266 milyar 600 milyon dolar değerindeki pek çok projenin durdurulması kararı verildi.

Suudi Arabistan 2015 yılında 98 milyar dolar olan bütçe açığını 2016 yılında 87 milyar dolara çekmeyi hedeflemişti. Suudi Arabistan 2030 vizyonu çerçevesinde ise petrole dayalı ekonomisini yeniden yapılandırmayı ve farklı gelir kaynaklarına yönelmeyi planlıyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,269BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,620TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler