Ana SayfaEkonomiBakan Berat Albayrak: Nükleer Olmazsa Olmaz!

Bakan Berat Albayrak: Nükleer Olmazsa Olmaz!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 2017 bütçe sunumunda Mersin Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrallerinde 16 milyar dolarlık iş fırsatı olduğunu belirtti. Özellikle yerli firmalara seslenen Albayrak, standartlara uygun ekipman ve malzeme üretebilecek yerli firmalara iş fırsatı doğacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na 2017 yılı bütçe planını sundu. 6 maddelik bir yol haritası çıkaran Albayrak, enerjide yapılacak yatırımlardan da bahsetti. Elektrik enerjisinde 2020 yılına kadar olan dönemde toplam 30 milyar lira yatırım yapılacağını belirten Berat Albayrak, bu miktarın 18 milyar lirası özel elektrik şirketlerine, kalan 12 milyar kiranın ise kamuya ait yatırımlar olacağını belirtti.

Kömürden de Vazgeçilmeyecek Nükleer Enerjiden de!

Linyit rezervi hakkında da açıklamalarda bulunan Albayrak, yerli kömürden elde edilecek elektriğin 2019 yılına kadar 60 milyar kilovatsaate çıkarılmasını hedeflediklerini bildirdi. Albayrak linyit kömür rezervinin 16 milyar tona yaklaştığını belirtti. Yüksek kalorili kömür arayışlarının da sürdüğünü, 600 bin metre sondaj çalışması hedeflediklerini bildirdi. Diğer kaynaklar için yapılacak sondajlarla birlikte toplamda 1 milyon metreye ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Nükleer enerji üretmek için kurulan Mersin Akkuyu ve Sinop’taki nükleer enerji santrallerine değinen Albayrak, standartlara uygun üretilmiş ekipman ve malzeme teminatı için 16 milyar dolarlık iş imkanı olduğunu yerli firmalara duyurdu. Bakan Albayrak 2019 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneşte 3 bin, hidroelektrikte 32 bin, rüzgarda 10 bin, jeotermalde bin ve biyokütlede ise 700 megavat kurulu güce ulaşılması hedeflendiğini belirtti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.