Bakan Berat Albayrak: Nükleer Olmazsa Olmaz!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 2017 bütçe sunumunda Mersin Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrallerinde 16 milyar dolarlık iş fırsatı olduğunu belirtti. Özellikle yerli firmalara seslenen Albayrak, standartlara uygun ekipman ve malzeme üretebilecek yerli firmalara iş fırsatı doğacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na 2017 yılı bütçe planını sundu. 6 maddelik bir yol haritası çıkaran Albayrak, enerjide yapılacak yatırımlardan da bahsetti. Elektrik enerjisinde 2020 yılına kadar olan dönemde toplam 30 milyar lira yatırım yapılacağını belirten Berat Albayrak, bu miktarın 18 milyar lirası özel elektrik şirketlerine, kalan 12 milyar kiranın ise kamuya ait yatırımlar olacağını belirtti.

Kömürden de Vazgeçilmeyecek Nükleer Enerjiden de!

Linyit rezervi hakkında da açıklamalarda bulunan Albayrak, yerli kömürden elde edilecek elektriğin 2019 yılına kadar 60 milyar kilovatsaate çıkarılmasını hedeflediklerini bildirdi. Albayrak linyit kömür rezervinin 16 milyar tona yaklaştığını belirtti. Yüksek kalorili kömür arayışlarının da sürdüğünü, 600 bin metre sondaj çalışması hedeflediklerini bildirdi. Diğer kaynaklar için yapılacak sondajlarla birlikte toplamda 1 milyon metreye ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Nükleer enerji üretmek için kurulan Mersin Akkuyu ve Sinop’taki nükleer enerji santrallerine değinen Albayrak, standartlara uygun üretilmiş ekipman ve malzeme teminatı için 16 milyar dolarlık iş imkanı olduğunu yerli firmalara duyurdu. Bakan Albayrak 2019 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneşte 3 bin, hidroelektrikte 32 bin, rüzgarda 10 bin, jeotermalde bin ve biyokütlede ise 700 megavat kurulu güce ulaşılması hedeflendiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.