Vakıfbank’ın Kârı 9 Ayda 2 Milyar Türk Lirası Sınırına Dayandı!

0

Vakıfbank büyümesine hız kesmeden devam ediyor. Bu yılın ilk 6 ayını kapsayan ilk iki çeyreklik kısmında da iyi bir performans sergileyen Vakıfbank’ın; 3. çeyrek performansı neredeyse ilk iki çeyreğin toplam rakamlarına ulaştı.

Yılın ilk iki çeyreğinde toplam1,1 milyar Türk Lirası seviyesinin üzerinde kâr eden banka; yılın 3. çeyreğini ise 817 milyon liralık net kar ile kapattı. Böylece banka tarafından 2016 yılının ilk 9 ayında toplam 1 milyar 950 milyon liraya yaklaşan net kâr rakamına ulaşıldı.

Sadece Kârlılıkta Değil Öz Kaynaktan Mevduata Kadar Her Alanda İlerleme Var!

2016 yılının özellikle 3. çeyreğinin bir çok sektörde sıkıntılı geçmesine rağmen, bankacılık sektörü bu durumdan etkilenmedi. Vakıfbank ise bankacılık sektörünün rakamlarını dahi geride bırakan bir gelişme kaydetti.

Vakıfbank üçüncü çeyrek sonu itibari ile aktif büyüklüğünü 200 milyar Türk Lirası sınırına yükseltti. Toplam kredi rakamları (nakdi ve gayrinakdi krediler) ise 173 milyar Türk Lirasını buldu.

İlginizi Çekebilir:  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Ekim 2022!

2016 yılının 3. çeyreğinde ki üstün performansını mevduat toplama alanında da gösteren Vakıfbank; bankacılık sektörünün mevduat hacmi ortalama yüzde 2,2 artmasına rağmen bu rakamın 2,5 katına yaklaşan bir performans gösterdi. Vakıfbank’ın mevduat artışı bu dönemde yüzde 5,1 olarak gerçekleşti ve bankanın toplam mevduatı 120 milyar Türk Lirasına yükseldi. Öz kaynakları 19 milyar lira seviyesine gelen bankanın, 9 aylık ortalama öz kaynak karlılığı ise yüzde 14,5 olarak gerçekleşti. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın