Türk Hava Yolları 3. Çeyrekte Durumu Toparladı

Türk Hava Yolları 2016 yılının ilk 3 çeyreğine ilişkin mali açıklamalarda bulundu. THY yılın ilk 9 ayında elde ettiği toplam gelir 23 milyar liraya ulaştı. Türk Hava Yolları’nın yaptığı açıklamaya göre 2016 yılının ilk 3 çeyreğine ilişkin mali tablolar Borsa İstanbul’a (BİST) gönderildi.

Türk Hava Yolları’nın toplam gelirleri bu yılın ilk 9 ayında 2015’in aynı dönemine göre yüzde 3 oranında artış kaydederek 23 milyar liraya yaklaştı. 2016 yılı 3. çeyreğine bakıldığında ise toplam gelir 9 milyar Türk Lirası’nı bulurken, aynı dönemdeki net kârı ise 760 milyon lirayı aştı. Türk Hava Yolları 2015 yılının ilk 3 çeyreğinde 2 milyar 500 milyon lira kâr elde etmişti. Şirket 2016 yılının ilk 3 çeyreğinde ise 444 milyon lira zarar açıkladı.

2016’nın İlk Yarısı Zararla Kapanmıştı!

2016’nın 3. çeyreğinde 760 milyon lira kâr elde etmesine rağmen, yılın ilk yarısındaki mali kaybından dolayı totalde kara geçememiş ve 440 milyonu aşkın zarar açıklamıştır.

Özellikle Orta Doğu ve Avrupa’daki siyasi istikrarsızlık ve ekonomik bunalım, aynı zamanda küresel ve bölgesel sorunlar havacılık sektörünün zor zamanlar geçirmesine neden olmuştur. Ayrıca petrol fiyatlarının düşük seviyelerde seyretmesi nedeni ile rekabetin sıcak kalması ve bu faktöründe azalan talebe karşılık bilet fiyatlarındaki düşüş de gelirin azalmasına yol açmıştır. Tüm bunlara rağmen dünyanın en büyük uçuş ağına sahip olan Türk Hava Yolları uçak ve yolcu kapasitesini artırmış, artan sefer sayıları ile uzun vadede büyüme stratejisi çerçevesinde ilerleyerek aktif büyüklüğünü yüzde 17 oranında artırmıştır. Böylece Türk Hava Yollarının aktif büyüklüğü 56 milyar lirayı bulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.