“Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Artırılması” Projesi Kapsamında Bin 395 Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı!

Milli Eğitim Bakanlığınca tam 13 İlde uygulanan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ” Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi” kapsamında tam bin 395 kız çocuğu okula kazandırıldı. Geçen yıl Şubat ayında kabul edilen projede kız çocuklarının okula kazandırılması bilinciyle, 13 İlde ev ev dolaşan öğretmenler okula gönderilmeyen veya okuldan uzaklaştırılan kız çocuklarının aileleri ile görüştü. 

Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Bingöl, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Muş, Van, Bitlis ve Hakkari’ de okula gönderilmeyen veya başka bir nedenden dolayı okuldan uzaklaştırılan öğrencilerin aileleriyle öğretmenler tek tek görüşmeler yaptı. Görüşmelerin sonunda amaca ulaşıldı ve bin 395 kız çocuğu yeniden okula kazandırıldı. Bu İllerde yakalanan başarı sonrasında Mardin ve Gaziantep proje kapsamına dahil edildi. 

Projede Son 6 Aylık Döneme Girildi

KEP Van ve Erzurum Bölge Koordinatörü Mehtap Tanrıverdi Derebeyli şöyle konuştu: “Şu ana kadar 13 İlde yapılan ev ziyaretleri bin 395 kız çocuğumuzun okula gönderilmesi sağlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan ekiplerimiz, bu anlamda çok güzel çalışıyorlar. Her ev tek tek geziliyor ve okula gidemeyen çocukların aileleriyle görüşülüyor. Proje kapsamında her İlde 100 kişilik ziyaret ekipleri kuruldu” dedi. 

Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin kız çocuklarının okula kazandırılması adına, ekiplerinin çok iyi birçalışma yürüttüklerini kaydetti. Ailelerin ikna olması için odak görüşme çalışmaları başlatıldığını ifade etti. Van’ da yaklaşık 600 öğrencinin okula başlamasını sağladıklarını kaydetti. Kırekin, “Hiç bir kız okul dışında kalmasın” sloganıyla hareket ettiklerini belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.