Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Turizm Kötü Etkilenmese Büyüme Hızımız Daha Yüksek Olacaktı!

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; 2008 krizinden önce Türkiye’nin 27 çeyrek kesintisiz büyüdüğünü, 2008 küresel kriz döneminde mola verilen büyüme sürecinin ardından da yine kesintisiz 27 çeyrektir büyümekte olduğunu kaydetti. Şimşek; büyüme rakamlarının bu sene sınırlı kalmasının nedeni olaraksa turizm sektöründe yaşanan daralmayı gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dolar/Türk Lirası kurunun çok değişken olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin 2008 yılının ardından pek artmamış gibi göründüğünü, ancak satın alma gücü paritesine göre ülkemizin 10 bin dolardan 20 bin dolar seviyesine geldiğini vurguladı.

Terör Olayları Turizm Sektörünü Baltalamasa Yüzde 4’ü Aşkın Büyürdük!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu seneki büyüme rakamının hükümeti tatmin etmediğinin altını çizdi. Yüzde 3 civarında bir büyüme beklediklerini ancak nispeten düşük büyüme rakamlarının gerçekleştiğini belirten Şimşek; bunun en önemli sebebinin turizm sektöründe yaşanan daralma olduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, turizmin ülkemiz açısında önemli olduğunu vurguladı. DEAŞ terör örgütünün çevre ülkelerdeki yoğun varlığı ve ülkemizde zaman- zaman gerçekleştirdiği terör faaliyetleri turizmi baltalayan önemli etkenlerden olduğunun altını çizen Mehmet Şimşek; FETÖ’nün darbe girişimi ve bölücü terör örgütü PKK’nın saldırıları sebebiyle ülkemizin turizmde büyük kayıplar yaşadığını belirtti.

Turizmde karşılaşılan sıkıntıların ülkemizin büyüme rakamlarını aşağı çektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; yüzde 4’ün üzerinde büyüme yakalayabilecekken yüzde 3 civarında bir büyüme rakamı ile karşılaşmamızın temel sebebinin bu olduğuna dikkat çekti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın