Altın Günü Büyük Kayıpla Kapattı: Altında Düşüş Devam Eder mi?

0

Türk halkının en çok tercih ettiği yatırım aracı olan altın, geçtiğimiz hafta itibari ile rekor üstüne rekor kırarak tarihi seviyelerini yakalamıştı. Yeni hafta başlangıcında yaşanan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminin akabinde gramı 140 lirayı aşan altın, bu noktadan geri çekildi.

Amerika Birleşik Devletleri seçimini Donald Trump’ın kazanması sonucunda piyasalar allak bullak olurken; yatırımcı için “güvenli liman” niteliğinde olan altının fiyatı tavan yaptı. 140 lira sınırını aşan altının gram fiyatı bu noktadan gelen kâr satışları ile düşüş gösterdi.

Altının Gramı Haftayı 130 Liradan Kapattı!

Yurt dışı piyasalarının Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimine verdikleri ani tepkinin ardından durulması ve seçim sonucunun hazmedilmesinin ardından piyasalar nispeten kayıplarını telafi etme fırsatı buldular.

Bu noktada başlayan altının geri çekilme süreci piyasaların son işlem günü olan bugüne dek devam etti. Bugünü de yüzde 2’nin altında kayıp ile kapatan altının gram fiyatı 130 lira sınırına geldi. Altının ons fiyatı ise 1.240 dolar seviyesinin altına kadar sarktı. 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 2’ye yakın azalışla 130 liradan tamamladı. Çeyrek altın 215 lira, Cumhuriyet altını ise 880 liradan işlem görmekte.

Orta vadede altının tekrar geçen hafta gerçekleştirdiği artış seviyesini yakalamasının zor olduğunu belirten uzmanlar; FED’in faiz kararını takip etmenin bu noktada önemli olduğunu vurguluyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın