Krediler Müjde: Kredi Kartına Faiz İndirimi Geldi!

Müjde: Kredi Kartına Faiz İndirimi Geldi!

Son Güncelleme:

Ülkemizde kredi kartı kullanan kişi sayısı her geçen yıl artıyor. Eylül 2015’de 58 milyon olan ülkemizdeki toplam kredi kartı sayısı bu senenin aynı ayında 59 milyon rakamına yaklaştı. Kullanan sayısı bu kadar fazla olunca, haliyle ödeme zorluğu yaşayan vatandaşlar da olmakta. Bu vatandaşların kredi kartında kalan borçlarına bankaların uyguladığı faiz oranının üst limitine düzenleme geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kredi kartının vatandaşlarımız açısından bir borçlanma aracı olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yaparak, bunun yerine ihtiyaç kredisi kullanmanın halkımızın avantajına olacağının altını çizdi.

Azami Faiz 2,02’den 1,84’e İndirildi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada; “1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları; Türk Lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk Lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir” denildi.

Peki nedir bu akdi faiz oranı? Dönem borcuna asgari ödeme tutarı veya üzerinde ödeme yapar, ancak ekstre borcu tamamen ödenmezse; kalan hesap bakiyesine bu faiz oranı uygulanır. Daha önce aylık yüzde 2,02 olan faiz oranı yeni yılla birlikte aylık yüzde 1,84 seviyesine çekilecek.

Dönem borcunun asgari ödeme tutarının altında ödenmesi halinde, sadece asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmına işletilen aylık faiz oranına ise gecikme faiz oranı denmektedir. Bu oran da 2017 itibari ile aylık yüzde 2,52’den aylık yüzde 2,34’e inmiş olacak.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler