Konut Kredilerinde Faiz Oranlarının Düşmesi Vatandaşı Ev Almaya Yönlendirdi!

0

Bankaların birbiri ardına yaptıkları faiz indirimleri en çok inşaat ve konut sektörünü canlandırdı. Zira bankaların kredi rakamları incelendiğinde, konut kredilerinin birinci sırada olduğu görülmektedir.

Kredi faizlerindeki indirim ev almak isteyen vatandaşlara yaradı. Zira konut kredilerinde aylık yüzde 1’i dahi geçen oranlar sıradanlaşmaya başlarken bu indirimler sayesinde aylık yüzde 0,80’lere kadar gelindi. Ev almak isteyen vatandaşlar da rahat bir nefes aldı. Rakamlar, faiz indirimleri öncesinde konut kredisi yükünün altına girip girmeme konusunda çekinceli olan vatandaşlarında; söz konusu indirimler sonrasında konut kredisi kullanmaya yöneldiğini gösteriyor.

Konut Satışları Arttı!

Haziran ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde kullandırılan toplam konut kredisi miktarı 151 milyar 500 milyon lira seviyesinde gerçekleşmişti. Eylül ayı sonunda ise bu rakam 154 milyar 500 milyon liraya düzeyine yükseldi. Yani 2016 yılının 3. çeyreğinde tam 3 milyar Türk Lirası tutarında yeni konut kredisi kullanıldı.

3. çeyrek sonu itibarı ile konut kredilerinin illere göre dağılımı incelendiğinde en fazla kredinin 52 milyar Türk Lirası ile İstanbul’da kullanıldığı ortaya çıkıyor. İstanbul toplam kullanımın 3’te birini tek başına sağlamış durumda. 19 milyar Türk Lirası ile Ankara ikinci sırayı alırken, 11 milyar 250 milyon lira ile İzmir ise 3. sırayı aldı.

Ülkemizde 2016 temmuz-eylül dönemindeki konut satışı, 2015’in aynı dönemine kıyasla yüzde 1,3 arttı. Rakam; 302 bin seviyesine dayandı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın