Ana SayfaSağlıkDİKKAT! Kola ve Hamburger Tehdidiİ!

DİKKAT! Kola ve Hamburger Tehdidiİ!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Daha çok çocukların tüketmek istediği, fast food gıdaların yüksek ısıda pişirilmesi neticesinde kimyasal değişikliğe uğradıklarını ve besinlerde bulunan yağların kimyasal değişime uğramasıyla çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkardığını belirten Büyüközer, özellikle çocukların bu tür gıdalardan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

KALP İLE DAMAR TIKANIKLARINA YOL AÇIYOR

Bu tür hazır gıdalarda akrilamid ve trans yağlar oluşarak, kalp ve damar tıkanıklıkları, hatta kanser olmak üzere bir çok hastalıkla, obeziteye neden olmakta. Fast food gıdalarda kullanılan bir çok katkı maddesi de aynı şekilde sağlığa zararlı. Çocukların bu tarz gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak tutulması gerekiyor.

GENÇLER ARASINDA OLDUKÇA YAYGIN

Türkiye genelindeki yapılan araştırmalarda kalp krizi riskinin 12’li yaşlara kadar ilerlediğini belirten Büyüközer, uzmanlar tarafından bu tarz beslenme alışkanlığının gençler arasında yaygın olması nedeniyle kalp krizi geçirme yaşının da buna paralel düştüğünü vurgulamakta. Ayrıca fast food beslenme alışkanlığı obeziteye de zemin hazırlıyor, diyabet, uyku apnesi ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma riski de dolayısıyla artmakta olduğunu belirtti.

KANTİNLER DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE DENETLENMELİLER
 
Okul kantinlerinin ve fastfood restaurantlarının daha dikkatli denetlenmesi gerektiğini söyleyen Büyüközer, fast food yiyeceklerde kullanılan renklendirici, aroma arttırıcı, tatlandırıcı olarak kullanılan katkı maddelerinin çocuklarda kanser riskini de  arttırdığını, bu besin reklamlarının çocuklarda hayranlık uyandırdığını ve denetimde oluşan yetersizliklerin fast food’a düşkünlük oluşmasına neden olmuştur dedi. Gerek sorumlu makamlar, gerekse aileler tarafından konu üzerine hassasiyetle eğilmesi gerekildiğini, çocuklara verilebilecek en büyük zararın gazlı içecek ve fast food bağımlısı haline getirilmesi olacağını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.