Doğalgaza Yapılan İndirim Faturaları Düşürdü

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay doğalgazın satış fiyatında yüzde 10 indirime gidilmişti. Kış aylarına girilmekte olan ülkemizde bu indirim faturaları rahatlatmış durumda.

İndirimden önce ortalama 150 Türk Lirası olarak gelen doğalgaz faturaları, indirimin ardından 135 lira seviyelerine kadar geriledi. Bu indirimin yıllık bazda hane kullanımlarında tüketiciye 200 Türk Lirasından fazla tasarruf olanağı tanıdı.

Yıllara Göre Hane Bütçesinden Doğalgaza Harcanan Pay Giderek Azalıyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2002 yılında ortalama; 165 Türk Lirası seviyesinde olan asgari ücretin yüzde 33’e yakın bir kısmına tekabül eden 53 liralık kısım doğalgaz faturaları için harcanıyordu. Bir asgari ücretlinin maaşının 3’te birine denk gelen bu harcamanın yıllara göre azaltıldığı vurgulandı.

Aylık hane doğalgaz tüketimi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ortalama 125 metreküp olarak açıklanmıştır. 125 metreküp doğalgaz harcamasına 2002 yılında 165 Türk Lirası ödenirken, şu anda 137 Türk Lirası ödeme yapılmakta. Bir de bu arada geçen 14 yıllık süreçte asgari ücrete yapılan zamlar düşünüldüğünde, doğalgaz harcamalarının asgari ücrette ki payı giderek azaldı.

Bu yıl başında 1.300 Türk Lirasına çıkarılan asgari ücretten doğalgaz harcamaları artık ancak yüzde 10’luk bir pay alıyor. Geride bırakılan 14 yıllık süreçte doğalgaz faturaları için ödenen payın yüzde 33’den yüzde 10’a indirilmesi vatandaşı memnun ediyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın