Denizbank ve Şekerbank’ın Sahibi Rus Sberbank Rekor Kâr Açıklamaya Hazırlanıyor!

0

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank; ABD ve AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan en büyük payı almıştı. Zira Sberbank; Rusya’nın Ukrayna’daki faaliyetlerinde, batılı ülkeler tarafından “başrol aktörlerinden” olmak ile suçlanıyordu. Batılı ülkeler ile Rusya’nın arasının nispeten düzelmesi sonucunda Sberbank bu yıl rekor kâr açıklamaya hazırlanıyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 misline çıkaran Sberbank; söz konusu meblağı 31 milyar rubleden 120 milyar rubleye (takribi 1,9 milyar dolar) çıkarmıştı.

Beklentileri de Aşan Miktarda Kâr Sağladı!

Sberbank’ın net kârı bu yılın ilk çeyreğinde 2 milyar dolar olarak gerçekleşirken; beklenti 1,5 milyar dolar seviyesinde kâr elde etmesiydi. Yani banka beklentileri de aşan oranda kazanç sağladı.

Sberbank’ın net kârı geçen yılın ilk yarısında 82 milyar ruble olarak gerçekleşmişti. Bankanın net kârı, bu yılın aynı döneminde ise yüzde 181 artış göstererek 230 milyar rubleye dayanmıştı.

Banka karlılığının artış trendini 3. çeyrekte de korudu. Sberbank’ın kârı bu yılın 3. çeyreğinde, geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. Bu artış neticesinde geçen yılın 3. çeyreğinde 40 milyar ruble kazanç elde eden banka, bu yıl kazancını 80 milyar ruble seviyesine taşımış oldu.

Rus ekonomisindeki iyileşmeye paralel olarak devam eden kârlılık artışının, Sberbank’ın kâr meblağını yıl sonu itibari ile 8 milyar dolar seviyesine çıkarması beklenmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın