Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret 1.600 Türk Lirası Olacak Mı?

Asgari Ücret 1.600 Türk Lirası Olacak Mı?
A

-

Ülkemizde uzun yıllardır asgari ücret tartışma konusu olmayı sürdürüyor. Asgari ücretli çalışan ücretlerin artırılmasını, patronlar ise ücretlerin stabil olmasını istiyor. Hükümet orta yolu bulmaya çalışırken genellikle her iki tarafı da memnun edemiyor.

Geçtiğimiz seçim döneminde partilerin seçim vaatleri sıralamasında ilk basamağa yerleşen asgari ücret miktarı; her parti tarafından farklı düzeye konulmuştu. Seçimden tek parti iktidarı ile çıkmayı başaran Ak Parti ise; seçimlerde sunduğu asgari ücretin 1.300 liraya çıkarılması vaadini ilk 3 ay içerisinde gerçekleştirmişti.

Sendikaların ve Asgari Ücretli Çalışanın Talebi 1.600 Türk Lirası Olması Yönünde!

2016 yılı başında seçim vaadini yerine getiren hükümet asgari ücreti bin 300 Türk Lirası seviyesine yükseltmişti. Asgari ücretli çalışanın ve sendikaların bu yıl ki talebi ise asgari ücretin bin 600 Türk Lirası seviyesine çıkarılması yönünde.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi sendikaların bu isteği konusunda; sendikaların bunu talep etmenin çok tabii bir durum olduğunu ancak istemenin bir sonu olmadığını söyledi. Ekonominin gerçeklerini de göz ardı etmemek gerektiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi; “ Bir taraftan zeytini silkelerken dikkat etmek lazım, dalını budağını kırmamak lazım ki seneye de zeytin verebilsin. Milli gelirine oranla dünyada en yüksek asgari ücret bizde.” diye konuştu.

Bakanın bu açıklaması ile birlikte aylık 1.600 Türk Lirası maaş hayalleri suya düşen asgari ücretli çalışanların, ne kadar zam alacakları ise merak konusu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,387TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol