Rüşvet Skandalının Ardından Rus Bakan Görevden Alındı!

0

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev rüşvet alırken polis tarafından göz altına alınmıştı. Henüz mahkeme karşısına çıkarılmayan Rus Ekonomi Bakanı; oluşan güvensizlik nedeni ile Devlet Başkanı Putin tarafından görevden alındı.

Hakkındaki iddiaları kabul etmediği öğrenilen Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, eğer tutuklanırsa 15 yıl hapis istemi ile yargılanacak. Kremlin sarayı ise mahkeme aşamasını beklemedi; hakkında rüşvet iddiaları ve kuvvetli suç şüphesi bulunan bakan Putin tarafından görevinden alındı.

Ne Olmuştu?

Dün itibari ile dünya kamuoyuna düşen ve adeta şok etkisi yaratan haberde Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev’in rüşvet almak üzere iken polis tarafından göz altına alındığı bildirilmişti.

Rus Bakan Ulyukayev, devlet ekonomisin en yetkili ismi. Rusya’nın dev petrol şirketi Rosneft de kendisine bağlı. İddiaya göre; Özel petrol şirketi olan “Başneft’in” yetkilileri, şirketlerinin hisselerinin devlet şirketi olan Rosneft tarafından satın alınmasını istiyorlardı. Ancak söz konusu şirketin mali durumundan dolayı bu satın alma pek kabul göreceğe benzemiyordu. Bu durumla ilgili duyumlar alan şirket yetkilileri harekete geçerek Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev’e şirket hisselerinin alınması talimatını vermesi için rüşvet teklif etme kararı verdiler.

Başneft şirketinin yetkilileri tarafından Rus Bakan Aleksey Ulyukayev’e 2 milyon dolar tutarında rüşvet teklif edilmişti. Tam bu sırada polis tarafından operasyon düzenlenerek pazarlık aşamasındaki şahıslar ile Rus Bakan göz altına alınmıştı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın