Dolar 3,30 Direncini de Kırdı: 3,32 ile Rekor Tazeledi!

Amerikan Doları’ndan bu sabah itibari ile yeni bir rekor daha geldi. Piyasaların açılması ile birlikte hızlı bir yükseliş trendine giren Amerikan Doları 3,28 seviyelerinden 3,32 düzeyine kadar tırmandı. Doların gördüğü 3,3190 seviyesi şu ana kadar görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinin ardından Donald Trump’ın fiyatlanması aşamasında 3,27 seviyesine kadar gelen Amerikan Doları, şimdi de FED’den beklenen faiz artırım kararı nedeni ile artmaya devam ediyor. Uzmanların tahmini, bu artışın hızla devam edeceği yönünde.

Türk Lirası Bu Sene En Çok Değer Kaybeden 3. Para Birimi Unvanını Aldı!

Türk Lirası 2016 yılı başından beri Dolar karşısında eriyor. Bugün ki kayıpla birlikte bu erime yüzde 12 seviyesini dahi geride bıraktı. Bu sene gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden Amerikan Doları karşısında Türk Lirası’ndan daha fazla değer kaybeden iki para birimi bulunuyor. Meksika pesosu ve Arjantin pesosu Türk Lirası’ndan fazla değer kaybeden para birimleri olarak kayıtlarda yerlerini aldı.

Bugüne 3,287 Türk Lirası seviyesinden başlayan Amerikan Doları, şu sıralar yüzde 0,7 artış kaydederek 3,318 seviyelerinde seyrediyor. Euro ise 3,55 bandını kırmak üzere. Euro güne yüzde 0,6 artışla başlayarak 3,5498 düzeyine gelmiş durumda. Ekonomistlere göre Fed’den beklenen faiz artırımı kararı sebebi ile Amerikan Doları’ndaki artış hız kesmeden sürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.