Ana Sayfa Ekonomi Durmadan Azalan Çelik Üretimi Nihayet Kayıplarını Telafi Etmeye Başladı!

Durmadan Azalan Çelik Üretimi Nihayet Kayıplarını Telafi Etmeye Başladı!

-

Ülkemiz çelik sektörü son yıllarda büyük bir çıkmazın içine girmişti. Özellikle son beş yıldır Çin’deki üretim miktarının artmasından kaynaklı olarak piyasada bulunan arz fazlası çelik, ülkemizin üretimini baskılıyordu. Bu yıl nispeten bu sarmal kırılırken, çelik üreticisi nispeten de olsa kayıplarını telafi etme fırsatı buldu. 2016’nın Ocak- Eylül dönemini kapsayan ilk 9 ayında çelik üretimi yaklaşık yüzde 4,1 oranında artış gösterdi.

Dünya çelik üretiminde birinci sırada bulunan Çin, dolayısıyla çelik fiyatının belirlenmesinde de önemli rol oynuyor. Piyasada bulunan çelik miktarı ve buna bağlı olarak da ürün fiyatı Çin’in üretim miktarı ile orantılı olarak değişkenlik arz etmekte.

2012’deki Rakamların Dahi Gerisindeyiz!

Ülkemiz çelik üretiminde 2012 yılını 36 milyon ton seviyesinde kapatmıştı. Söz konusu yılda çelik ihracatı ise 20 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. O dönemden bu yana gerek ülkemizde yaşanan karışıklıklar, gerek çevre ülkelerde yaşanan karışıklıklar ve gerekse Çin baskısı ile ülkemizin çelik üretimi her geçen yıl giderek azalış gösterdi; ta ki bu seneye kadar.

Bu yılın ilk 9 ayında çelik üretiminde yüzde 4,1’lik bir artış yaşandı. Ancak bu artış kayıpların telafi edilmesine yetmedi. 2016 yılı sonu itibari ile ülkemizin çelik üretiminin 32 milyon ton seviyesinde olması bekleniyor. Bu seviye 4 yıl önceki üretim miktarının dahi 4 milyon ton gerisinde olduğumuzu ifade ediyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,844BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler