Ana SayfaEkonomiDurmadan Azalan Çelik Üretimi Nihayet Kayıplarını Telafi Etmeye Başladı!

Durmadan Azalan Çelik Üretimi Nihayet Kayıplarını Telafi Etmeye Başladı!
D

-

Ülkemiz çelik sektörü son yıllarda büyük bir çıkmazın içine girmişti. Özellikle son beş yıldır Çin’deki üretim miktarının artmasından kaynaklı olarak piyasada bulunan arz fazlası çelik, ülkemizin üretimini baskılıyordu. Bu yıl nispeten bu sarmal kırılırken, çelik üreticisi nispeten de olsa kayıplarını telafi etme fırsatı buldu. 2016’nın Ocak- Eylül dönemini kapsayan ilk 9 ayında çelik üretimi yaklaşık yüzde 4,1 oranında artış gösterdi.

Dünya çelik üretiminde birinci sırada bulunan Çin, dolayısıyla çelik fiyatının belirlenmesinde de önemli rol oynuyor. Piyasada bulunan çelik miktarı ve buna bağlı olarak da ürün fiyatı Çin’in üretim miktarı ile orantılı olarak değişkenlik arz etmekte.

2012’deki Rakamların Dahi Gerisindeyiz!

Ülkemiz çelik üretiminde 2012 yılını 36 milyon ton seviyesinde kapatmıştı. Söz konusu yılda çelik ihracatı ise 20 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. O dönemden bu yana gerek ülkemizde yaşanan karışıklıklar, gerek çevre ülkelerde yaşanan karışıklıklar ve gerekse Çin baskısı ile ülkemizin çelik üretimi her geçen yıl giderek azalış gösterdi; ta ki bu seneye kadar.

Bu yılın ilk 9 ayında çelik üretiminde yüzde 4,1’lik bir artış yaşandı. Ancak bu artış kayıpların telafi edilmesine yetmedi. 2016 yılı sonu itibari ile ülkemizin çelik üretiminin 32 milyon ton seviyesinde olması bekleniyor. Bu seviye 4 yıl önceki üretim miktarının dahi 4 milyon ton gerisinde olduğumuzu ifade ediyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol