Ana SayfaEkonomiSnapchat Gizlice 25 Milyar Dolar’a Halka Arz Oluyor!

Snapchat Gizlice 25 Milyar Dolar’a Halka Arz Oluyor!
S

-

Facebook ve Twitter’ın akabinde son yıllara Snapchat damgasını vurdu. Sosyal medya uygulaması Snapchat global çapta milyonlarca insan tarafından beğenilerek kullanıldı, kullanılıyor. Gündeme bomba gibi düşen habere göre Snapchat geçtiğimiz Mart ayında 25 milyar dolar bedel ile halka arz olmak için gizli bir başvuru gerçekleştirmiş.

Snapchat’in sadece kullanım sayısında ve ilgi bazında değil, aynı zamanda mali açıdan da nasıl bir büyüklüğe eriştiğini idrak edebilmek adına bu rakam büyük önem taşıyor. Zira 25 milyar dolar gibi devasa bir bedelle halka arz işlemi başlarsa bu; son iki yıl içerisinde Çin’in dev e-ticaret şirketi Alibaba’nın 170 milyar dolarlık halka arzının ardından en büyük halka arz olarak kayıtlara geçecek.

2012 Yılında Facebook 80 Milyar Dolara Halka Açılmıştı!

Snapchat’in sahibi olan Snap şirketinin, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinden önce halka arzın gerçekleşmesi için başvuru yapmasındaki sebebin; başkanlık seçimlerinde oluşacak kaostan etkilenmemeye yönelik olduğu tespiti yapılıyor. Ancak görüldüğü gibi şirket bunu başaramadı.

Donald Trump’ın başkanlık seçimini kazanması ile birlikte piyasalarda büyük bir belirsizlik hakim. Snap şirketi; Snapchat’in Mart 2017’de halka arzını tamamlamayı planlıyor ancak; piyasalardaki kaos ortamının devam etmesi durumunda halka arzın ertelenebileceği, yahut tamamen rafa kaldırılabileceği belirtiliyor.

Bu konuda şirket tarafından açıklama yapılana kadar net bir bilgiye sahip olmak imkansız çünkü; Snapchat’in yıllık geliri, 1 milyar doların altında. Amerikan yasalarına göre yıllık geliri 1 milyar doların altında olan şirketler halka arz işlemlerini gizlice yürütme hakkına sahip. Hali hazırda günlük 150 milyondan fazla kullanıcısı olan Snapchat’in bu yıl ki reklam gelirlerinin 350 milyon doları aşması bekleniyor.

Snapchat halka arzını gerçekleştirirse, Facebook’un 2012 yılında yaklaşık 80 milyar dolar değerlemeyle halka arz olmasının ardından; bir teknoloji şirketinin halka arzda elde ettiği en büyük ikinci gelir rakamı ile halka açılmış olacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol