Yeni ÖTV Kanunu Meclis’te Kabul Edildi: Araçlara Bir Zam Daha Geliyor!

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi oranlarının değiştirilmesi gerektiğini, şu anda uygulanan sistemin artık global ölçekte güncelliğini yitirdiğini söylemişti. Ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal’da benzer minvalde açıklamalar yaparak, bu konunun yeniden düzenlenmeye ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı. Hükümet tarafından bu konuda çalışma yapılarak yeni bir yasa tasarısı hazırlandı ve dün itibari ile bu yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçti.

“Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” adı altında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve bünyesinde bir çok mali nitelikte madde barındıran yasa tasarısı, otomobillere ödenen ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi ) hakkında da içeriğinde kritik bir madde bulunduruyor.

Sadece Motor Hacmine Göre Vergilendirmeye Son!

Dün itibari ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda oylanan “Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” yeterli oyu alarak yasalaştı. Bu yasa ile Özel Tüketim Vergisi oranlarının artırılması veya düşürülmesi yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi. Söz konusu yasa ile Bakanlar Kurulu otomobiller için uygulanan ÖTV oranlarını yüzde yüz oranında artırma yetkisine sahip oldu. Ayrıca Bakanlar Kurulu’na gerekli gördüğü durumlarda otomobiller için ÖTV’yi sıfırlama yetkisi de verildi.

Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile otomobiller, 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler ve 3 bin 500 kilogramın altında yük taşıyan panelvanlar için Özel Tüketim Vergisi miktarına göre fiyat yelpazesi oluşturmaya Bakanlar Kurulu yetkilendirildi. Yasaya göre bunda sonra Özel Tüketim Vergisi sadece araçların motor hacmine göre değil; modeline, yük kapasitesine, fiyatına, kasa yapısına ve diğer özelliklerine göre değerlendirilerek tespit edilecek.

Bu düzenleme ile devlet; hem vergi gelirlerinde artış, hem de vatandaşlar arasında vergi tahsilatında adalet sağlamayı hedefliyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın