Ana SayfaGündemKPSS Ortaöğretim: Sınava Nerede Gireceğim? Sınav Kaç Soru? Sınava Kaç Kişi Girecek?

KPSS Ortaöğretim: Sınava Nerede Gireceğim? Sınav Kaç Soru? Sınava Kaç Kişi Girecek?
K

-

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) ortaöğretim öğrencileri için yapılacak olan oturumu 20 Kasım 2016 tarihinde saat: 10.00’da başlıyor. Daha öncesinde ÖSYM’nin sınav takviminde 9.30 olarak yayınlanmış olan sınav saati; ÖSYM’nin yaptığı bir değişiklik sonucu saat 10.00’a alınmıştır.

Milyonlarca öğrencinin aylarca hazırlandığı, heyecanla gününü beklediği sınav bu pazar yapılıyor. Sınav birçok ortaöğretim mezunu öğrencinin kamuda iş sahibi olmasına imkan veriyor. KPSS Ortaöğretim’e giderken öğrencilerin yanlarında kimlik kartları ve sınav giriş belgelerinin olması gerekiyor. Sınav giriş belgelerini almak isteyen öğrenciler için; https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris?returnUrl=%2FKPSS2%2F2016%2F1%2FGirisBelgesi

Yanınızda Bozuk Para Bile Bulundurmayın!

Kamu personeli seçme sınavlarında yapılan hileler sonucunda ÖSYM güvenlik tedbirlerini artırmış, soru çalma, kopya çekme gibi haksızlıkları önlemek adına sınava girme koşullarını ağırlaştırmıştı. KPSS Ortaöğretim’e girerken öğrencilerin yanında; telefon, kulaklık, kablosuz iletişim sağlayan araçlar, cüzdan, saat, kemer, küpe, kolye, alyans hariç yüzük, güneş gözlüğü, metal para, kalem, silgi, vb. birçok şeyi bulundurmaması gerekiyor. Sınava girecek olan adaya 2 adet kalem, kalemtraş, silgi, peçete ÖSYM tarafından sağlanıyor. Dolayısıyla adayların sadece sınav giriş belgesi ve kimlik kartları ile sınava gitmeleri gerekmektedir. Adayın üzerinde yukarda sayılanlardan birinin olması takdirde aday sınava alınmamaktadır.

KPSS Ortaöğretim’de adaylara toplamda 120 soru yöneltilecektir. Bu soruların 60’ı genel yetenek; 60’ı ise genel kültür sorularıdır. Genel Yetenek kısmında 30 Türkçe sorusu ve 30 matematik sorusu bulunmakta iken; genel kültür kısmı ise 27 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık ve anayasa, 6 tane ise güncel olaylar soruları adaylara yöneltilmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı her iki yılda bir yapılmaktadır. Çift yıllarda yapılan bu sınav en son 2014’te yapılmıştı. Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (ortaöğretim), 2016 yılında 3 milyon 500 bin aday başvuru yapmıştır. ÖSYM’nin 2016 yılında yaptığı sınavlara başvuran aday sayısının yıl sonuna kadar toplamda 14 milyon 500 bin kişiyi bulması bekleniyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol