Volkswagen 30 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak!

0

Alman otomotiv devi Volkswagen son yıllarda skandallarla sarsıldı. Emisyon ölçüm oranlarında hile yaptığı tespit edilen ve bunu kabul eden şirket zor günler geçirmekte. Şirket bu zor günlerini işçi çıkararak atlatacağını düşünüyor. Böylece maliyetleri düşürmeyi hedefleyen Alman devi, 30 bine yakın çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan ve gösterilenden 40 kat fazla gaz salınımı yaydığı tespit edilen araç sahipleri şirkete dava açmıştı. Uzun mahkeme süreci sonucunda karar verildiğinde fatura ağır olmuştu. Mahkeme, Volkswagen’den araç satın alan davacılarına şirketin 15 milyar dolar tazminat ödemesine hükmetmişti. Ayrıca emisyon hilesi  yapılan araçların da piyasadan toplatılmasına karar veren mahkeme, adeta Alman devinin belini bükmüştü. Şirketin araç sahiplerine, araç sahiplerinin avukatlarına ve kendi bayilerine ödeyeceği meblağlar ile birlikte kasasından çıkacak paranın 18 milyar dolar bulacağı ifade edilmişti. Bu durum Volkswagen’i tasarruf tedbirleri almaya itti.

İlk Etapta 23 Bin Kişi İşten Çıkarılacak

Volkswagen krizden çıkabilmek adına tasarruf tedbirlerini devreye sokarken, ilk etapta 23 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. 23 bin işçinin işten çıkarılması ile yaklaşık 4 milyar Euro tasarruf edileceği düşünülüyor.

Orta vadede bu sayının 30 bini aşması bekleniyor. Özellikle önümüzdeki 10 yıl içerisinde emekliye ayrılan yahut istifa eden çalışanların yerine şirketin alım yapmayı düşünmediği ve bu şekilde yolların ayrıldığı içi sayısının 30 bini aşacağı vurgulanıyor. Yani işten çıkarmalar süreceği gibi, yeni personel alımları da tamamen durdurulacak. Bünyesinde istihdam ettiği çalışanları pozisyon kaydırarak personel ihtiyacını gidermeye çalışacak Volkswagen bu sayede mali krizi atlatabileceğini düşünüyor.

Önümüzdeki on yıllık süreçte yatırımlarını da nispeten azaltacak olan Alman otomotiv devinin bu kararı sonrasında işçilerin ve rakip otomotiv firmalarının nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın