Ana Sayfa Gündem TBB Başkanı Hüseyin Aydın: Bankalar 2016 Yılındaki Kârı Gelecek Sene Bulamayacak!

TBB Başkanı Hüseyin Aydın: Bankalar 2016 Yılındaki Kârı Gelecek Sene Bulamayacak!

-

Ülkemiz bankacılık sektörü 2016 yılını kârlılıkta zirve yaparak geçiriyor. Bankalar, geçen senenin tamamında elde ettikleri kârı bu senenin ilk 8 ayında yakaladı. Bu konuda açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın; 2016 yılında elde edilen kâr seviyesinin bu seneye mahsus olduğunu ve seneye bu denli kâr elde etmenin mümkün olmayacağını vurguladı.

Ülkemizde bankacılık sektörü bu yılın Ocak- Ağustos döneminde 27 milyar Türk Lirasına yakın kâr elde etti. Bankacılık sektörünün kârlılığı 2015’in aynı dönemi baz alındığında yüzde 65 oranında artış göstermiştir. Öyle ki, bu senenin ilk 8 ayında 26 milyar 500 milyon Türk Lirası kâr elde eden bankacılık sektörü, 2015 yılının tamamında elde ettiği kâr meblağına ulaşma başarısı göstermiştir. Yıl sonu itibari ile sektörün kâr miktarının 40 milyar Türk Lirası limitini zorlaması beklenirken, gelecek yıl için ise ön görüler kötümser. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bu sene elde edilen kazancın gelecek sene elde edilemeyeceğini bildirdi.

Bu Sene Elde Edilen Toplu Ödemeler Var, Seneye Kâr Düşer!

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın; 2017’de bu kârlılığın bulunamayacağını, zira 2016’da elde edilen bir defaya mahsus gelirler bulunduğunu belirtti. Mastercard ve Visa’dan bankalara toplu ödemeler yapıldığını, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından zorunlu karşılıkların serbest bırakılmasından dolayı elde edilen finansmanın bulunduğunu belirten Başkan Hüseyin Aydın; bu gibi durumların kârlılığı artırdığını ancak bu gelirlerin sürekli değil, bir defaya mahsus olduğunu açıkladı.

Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın; söz konusu kârların seneye elde edilemeyecek olmasından dolayı 2017 yılında bankacılık sektörünün aynı meblağlarda kazanç elde etmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,262BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler