Ana SayfaEkonomiTürkiye’ye 4 Yılda 28 Milyar Dolarlık Yenilenebilir Enerji Yatırımı Yapılacak!

Türkiye’ye 4 Yılda 28 Milyar Dolarlık Yenilenebilir Enerji Yatırımı Yapılacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyor. Bunu gören yabancı yatırımcının da ülkemize olan ilgisi arttı. Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına 2020 yılına kadar takribi 28 milyar dolar yatırım yapılacağını ve bunun büyük kısmının özel sektör eliyle gerçekleşeceğini bildirdi.

  Söz konusu rapora göre ülkemizin 2020 yılına kadar yaklaşık 28 milyar dolarlık yenilenebilir enerji yatırımı alması bekleniyor. Bu konu yatırımın 16,5 milyar dolarlık kısmı rüzgar enerjisinde, 7,5 milyar dolarlık kısmı güneş enerjisinde, 3,5 milyar dolarlık kısmı jeotermalde ve 550 milyon dolarlık kısmı da hidroelektrik sahasında gerçekleşeceği ön görülüyor.

  Yeşil Binalara ve Atık Yönetimine de 23 Milyar Dolarlık Yatırım!

  Ülkemizde önümüzdeki dönemde yapılacak ve “yeşil bina” olarak adlandırılan yapılara da 18,5 milyar dolar harcanacak. Çöplerin ayrıştırılması ve geri dönüşümü ile ilgili projelerde önümüzdeki dönemde rağbet görecek. Zira çöplerden elde edilen geri dönüşüm hem ekonomiye hem de çevreye büyük katkı sağlamakta. Önümüzdeki dönemde atık yönetimi için yaklaşık 4,5 milyar dolar yatırım yapılacağı ön görülüyor. Toplamda yeşil binalar ve atık yönetimine harcanan paranın 23 milyar doları (80 milyar Türk Lirası) aşması bekleniyor.

  Türkiye 2023 yılında elektrik üretiminin yüzde 40’ına yakın kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleştirmeyi amaçlıyor.  Uluslararası Finans Kurumu raporuna göre, geçen yıl yenilenebilir enerjiye ülkemizde 2 milyar dolara yakın yatırım yapıldı. Türkiye, 2023 yılı itibarı ile başta rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinden faydalanarak elektrik üretimi için harcadığı doğalgaz meblağını azaltmak istiyor. Bu sayede enerjide dışa bağımlılığın kısmi olarak önüne geçilmesi ve enerjiye ödenen maliyetlerin azaltılması amaçlanıyor. Bu durum gerçekleştiğinde, en büyük ithalat kalemi olan enerji ürünleri ithalatının daralması ve bu sayede cari açığın önemli oranda azalması beklenmektedir.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,238TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

  Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

  QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

  Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

  Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

  TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

  Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

  TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

  TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...