Ana SayfaEkonomiTaşeron İşçiler Artık Kadrolu Çalışabilecek!

Taşeron İşçiler Artık Kadrolu Çalışabilecek!
T

-

Ülkemizde özel sektör ve kamuda oldukça ciddi sayıda taşeron adı altında çalışan işçiler mevcut. Hal böyle olunca aralarında memur görevi yapanlar veya ciddi pozisyonlarda mesai harcayanlar da var. Ne yazık ki çoğunun iş evrağında yaptıkları önemli pozisyonun adı yerine daha düşük rütbeli pozisyonlar yazılı. Örneğin ‘güvenlik sorumlusu’ ya da ‘temizlik elemanı’ gibi. Devlette bu sorunu gidermek için bu personellere sözleşmeli kadro şansını tanıyor.

Bu durumda çalışanların sayısı kamuda 750 bine yaklaşmış durumda. Son genel seçim sonrası hükümet taşeron işçilerin hepsinin sözleşmeli kadroda çalışabileceğini açıklamış ve bu konuda önemli çalışmalar yapılmıştı. Yaz ayında yaşanan darbe girişimi dolayısıyla taşeron işçileri ilgilendiren söz konusu yasa da ertelenmişti. Fakat ülke gündeminin normale dönmesiyle tekrar gün yüzüne çıktı. Çalışmalara yeniden start verildi.

Taşeron olarak çalışan bütün işçiler detaylı bir şekilde araştırılacak. Araştırma sonucu olumlu olmayanlar işçiler sözleşmeli kadrodan faydalanamayacak. Terör örgütleri ve hukuksal suçlardan hüküm giyip giymediği araştırılacak olan işçiler eğer herhangi bir suç teşkil edici davranışta bulunmamışsa kadrolu olma hakkına sahip olacak.

Arşiv araştırması sonucu olumlu olanlar kadroya geçebilecek ve çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler. İşçi, diplomasında yazan meslek dışında alakasız bir pozisyonda çalışıyorsa isteğine göre değişiklik yapılabilecek.

İşçilerin ücretleri de dengelenecek. Aynı pozisyonda aynı işi yapan işçiler diğer kurumlardaki meslektaşlarıyla aynı ücreti alacak. Taşeron işçiler için 3 yıllık sözleşme yapılacak. Bu düzenlemeyle taşeron olarak çalışan işçilerin rahat bir nefes alması bekleniyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol